УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 43. Перевірка правильності написання слів з ненаголошеними голосними [е], [и] шляхом словозміни та добору спільнокореневих слів. (Вправи 179-183)
Мета. Формувати вміння учнів писати слова з ненаголошеними голосними звуками в коренях слів; розвивати правильну літературну вимову; збагачувати словниковий запас; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати любов до природи.
Обладнання. Картки для самостійної роботи, мовний матеріал, предметні малюнки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Працюємо парами.
— Доберіть перевірні слова до слів з двома ненаголошеними голосними.
I варіант: вечоровий, деревище, зеленіти.
II варіант: тереновий, шелестіти, веселити.
Картки для індивідуального опитування.
— Вставте пропущені букви.
Ж..вцем. ж..тло, ж..ття, гн..лий, ж..ріти, в..рхів’я, в..с..льчак, в..чорниці, в..ршок, в..сілля, в..ноград, в..нятковий, в..разний, в..ховання, гл..нозем.
— Запишіть перевірні слова.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Малюнковий диктант.
Це ускладнений варіант словникового диктанту, під час якого вчитель не вимовляє слова, а показує відповідні предметні малюнки.
Лисиця, листок, гриби, липи. перо, верба, береза, крило.
Каліграфічна хвилинка.
В В ВВ ви ви ве вишневий вишня
— Знайдіть ключ до написаного та прочитайте рядки з вірша Т.Г. Шевченка.
Відповідь:
Садок вишневий коло хати,
хрущі над вишнями гудуть.
— Запишіть каліграфічно рядки вірша в зошит.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати форми слова та спільно- кореневі слова для перевірки написання слів з ненаголошеними [е], |и].
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Правопис орфограм в корені слова.
У корені може відбуватися чергування голосних звуків:
е —> і береза — беріз
о —> і школа — шкіл
о —> а могти — змагатися
е —> о вечеря — звечора
е —> и беру — вибирати.
— Ненаголошений голосний в корені слова можна перевірити. Для цього треба змінити слово або дібрати спільнокореневі слова, в яких ненаголошені [е], [и] с наголошеними: гречаний — гречка, озеро — озера, життя — жити.
2. Самодиктант.
Цей вид диктанту називають ще «перевіряю себе». Для такого виду диктанту необхідна попередня підготовка, під час якої учні запам’ятовуть текст, звертають увагу на написання окремих слів і розстановку розділових знаків, а потім записують його самостійно. Під час запису учні можуть впівголоса продиктовувати собі слова.
На зеленому горбочку,
у вишневому садочку
притулилася хатинка,
мов маленькая дитинка.
Леся Українка
3. Самостійна робота (вправа 181).
— Прочитайте слова з двома ненаголошеними голосними, добираючи до них з довідки слова для перевірки спочатку першого, а потім другого звуків.
— Запишіть подані і дібрані слова за зразком.
Зробіть усно звуко-буквений аналіз слова дерев'яний.
4. Робота в парах (вправа 182).
а) Граматичне завдання.
— Прочитайте слова з ненаголошеним [и], добираючи до них перевірні.
— У словах поставте наголос.
б) Метод «ПРЕС».
— Доведіть, шо слова блискучий і блискавка спільнокореневі.
5. Розвиток мовлення (за вправою 179). Складання усної розповіді «У бібліотеці».
а) Словничок третьокласника.
— Запам’ятайте написання слова бібліотека.
— Складіть спонукальне і розповідне речення з цим словом.
б) Перегляд ілюстрацій «Шкільна бібліотека» та малюнка у підручнику.
в) Складання орієнтовного плану розповіді.
У бібліотеці
1. Шкільна бібліотека.
2. Багато книжок.
3. Бібліотекар і читачі.
г) Опрацювання слів для довідки на с. 80.
ґ) Усна розповідь дітей за складеним планом, опорними словами і виразами.
6. Вправа-завдання (вправа 180).
Запишіть відомості про книжки, які ви недавно прочитали.
— Де можна записати відомості про книжки, які допоможуть швидко пригадати зміст?
— Скільки книг записано у ваших читацьких щоденниках?
— Які б ви порекомендували прочитати своїм друзям? Чому?
Фізкультхвилинка.
7. Тренувальні вправи.
а) Завдання для роботи в парах.
— Запишіть слова, вставляючи пропущені літери.
— Як вимовляються в них ненаголошені [е] та [и]?
— Поряд напишіть перевірні слова з наголошеними [е], [и].
Поставте наголоси.
Зразок. Перо — пера, широкий — широко.
С...ни, л...сток, с...рця, к...ти, с...ло, х...жак, р...бро, м...жа, ст...пи, з...мля, оз...ро, в...сло, з...рно, д...вак, од...ниця, Дм...тро, д...мар, сер...да, т...мніти, спер...ду, нал...вати, д...ревце, з...мувати.
б) Завдання для роботи в групі.
— На кожне запитання дайте відповідь одним словом.
— Яким правилом ви будете користуватися, щоб правильно записати ці слова у зошити?
— Як називається гурт великої рогатої худоби? (Череда.)
— Який третій день тижня? (Середа.)
— Як називається суша, яка оточує краї річки, озера, моря? (Береги.)
— Яке ви знаєте вічнозелене дерево з родини хвойних, крім ялини та сосни? (Смерека.)
— Як називають примхливу, капризну дитину? (Вереда.)
— Яке дерево порівнюють з довгокосою білявою дівчиною? (Березу.)
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас. с. 29.)
1) Вставте пропущені букви. Усно доберіть перевірні слова.
Ліворуч з_л_ніли ж_та. Вони були такі густі й зелені, що здавалось, ніби їх намалював незв_чайною фарбою найвитонченіший майстер. Праворуч — б_р_зняк. Молоденькі гіллясті б_різки може тільки вночі покрилися листям. Те листя було ще навіть не з_леним, а якимось світло-багряним. Подекуди на білосніжній корі б_різок ще в_сіли в_ликі прозорі краплини. З_л_нкуваті стріли травинок в_гинались дугою, їхні в_ршини х_лились до з_млі під вагою прозорих краплин.
За Ю. Збанацьким
2. Робота з картками дня поточною та тематичного контролю знань. (С. 31)
3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 34.)
VII. Підсумок уроку.
1. Віршоване правило.
Стени — степ, крило — крила,
зелений — зелень, силач — сила,
весна весни, широкий — шир,
наголосом перевір.
Тетяна Дубіч
— Як перевірити ненаголошені голосні [е], [и]? Наведіть приклади.
2. Вправа «Репортери».
Учні записують на аркуші паперу питання до теми уроку. Потім по черзі витягують аркуш із запитанням і дають на нього відповідь, уявляючи, що у них беруть інтерв’ю.
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 81, вправа 183.