УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік

Урок 3. Культура спілкування. Слова ввічливості. Навчальний діалог. (Вправи 20-23)

Мета. Формувати в учнів уявлення про основні правила культури спілкування, культуру мовлення; розвивати навички мовного етикету; розвивати зв’язне мовлення, вміння вести діалог.

Обладнання. Завдання для роботи в групах, картки з малюнками, завдання для вправи «Карусель».

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання. Завдання-гра «Казкова скринька».

У скриньці лежать малюнки із зображенням яблуньки, кринички, собачки, печі. Діти витягують картки і дають відповіді на питання.

— Як поводилася дідова дочка, коли до неї зверталися з проханням яблунька, криничка, собачка, піч?

— Як відповідала бабина дочка?

— Що можна сказати про мовлення дівчинки?

— Яку пораду запропонуєте бабиній дочці, щоб її мовлення було культурним?

— Чого вчить нас ця казка?

2. Вправа «Мікрофон».

— З якими видами мовлення ми ознайомилися на минулому уроці?

— Що таке усне мовлення?

— Які вимоги існують до усного мовлення?

— Що таке писемне мовлення?

— Яким повинно бути писемне мовлення?

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Каліграфічна хвилинка.

Каліграфічно запишіть букви та буквосполучения, звертаючи увагу на графіку з’єднань. Складіть словосполучення зі словом культура.

К к К К кк уль ур сп лк ан ння

Культура спілкування

1. «Мозковий штурм».

— Що таке культура?

— Коли ми говоримо «культурна людина»?

2. Слово вчителя.

Сьогодні ми поговоримо про культуру спілкування, з’ясуємо, що це таке, і вдосконалюватимемо вміння вести діалог.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

«Ніщо не дістається нам так дешево і не цінується так дорого, як увічливість» (М. Сервантес).

Які слова нам допомагають бути ввічливими? Пригадаймо, які слова ввічливості є в нашій мові.

1. Попрацюймо разом (за вправою 20).

Робота над словами ввічливості зі складання малюнків-піктограм.

— Назвіть слова вітання.

— Що ми говоримо, прощаючись?

— А коли висловлюємо наступні побажання?

Щасливої дороги! Щасливого повернення! У щасливу путь! Смачного!

— Коли і з ким можна так привітатися?

Привіт! Здрастуй! Здоров!

— Що ми кажемо, коли висловлюємо побажання?

2. Робота зі словниковими словами.

«Мовні приклади».

с + парта — рта + сито — то + бі ? (Спасибі.)

дятел — тел + куля — ля + ю ? (Дякую.)

— Запишіть ні слова, поставте наголос.

— Знайдіть місце в слові, де можна припуститися помилки.

— Складіть речення з цими словами.

Найкраще з утворених речень записують усі учні. Учитель допомагає записати речення, правильно розставляючи розділові знаки.

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Списування (за вправою 21).

— Прочитайте текст. Зверніть увагу на слова ввічливості.

— Спишіть ОДИН абзац тексту (на вибір). Підкресліть слова ввічливості.

— Складіть і запишіть три речення з поданими звертаннями.

2. «До твого словничка».

— У мовленні ми часто звертаємось одне до одного. Як називаються слова, якими ми до когось звертаємось?

— Чи є серед них ввічливі звертання?

— Прочитайте звертання на с. 14.

— Складіть речення з ними (усію у групах за варіантами).

— Поясніть знаки, якими виділяються слова-звертання на письмі.

3. Вправа-фантазія (за вправою 22).

— Прочитайте, поміркуйте. Дайте відповідь на запитання.

— Які малюнки на тему ввічливості можна було б намалювати?

— Які слова ввічливості можна використати в таких ситуаціях?

Фізкультхвилинка.

4. Слово про слово.

Діалог — розмова між двома або більше особами.

5. Хвилинка спілкування.

— Складіть і розіїрайте діалог за поданою ситуацією. Пам’ятайте про культуру мовлення і спілкування.

Ситуація: У тебе зупинився годинник. Ти хочеш дізнатися, котра година в когось з перехожих.

6. Робота в групах за віршем Л. Дуженької «Чарівні слова».

Як ідеш між люди —

щиро посміхнись,

на слова хороші,

друже, не скупись.

Привітайсь гарненько,

голову схили,

як навчила ненька,

чемно говори.

Доброго вам ранку,

любі земляки!

Щастя вам, достатку,

Господи, пошли!

Добрий день чи вечір —

золоті слова.

Знає їх малеча,

мовить їх щодня.

Дякую. Спасибі.

Всюди і завжди

ці слова предивні

промовляєм ми.

Легше в світі жити

з ними на устах.

Перлів не злічити,

шо є в цих словах!

Завдання для робота в групах

Група № 1. Знайдіть у вірші і запишіть слова ввічливості. Допишіть свої приклади таких слів.

Група № 2. Сформулюйте правила ввічливого спілкування, спираючись на рядки вірша.

Група № 3. Як автор називає ввічливі слова? Знайдіть у тексті і поясніть свою думку.

7. Тренувальний майданчик — «Діалог».

а) Зразок діалогу.

РОЗМОВА МІЖ ДЕРЕВАМИ

Якось каштан запитав у деревця-новачка:

1. Хто ти?

2. Деревце.

3. Звісно, шо деревце. Але яке саме? зашелестів листочками каштан.

4. Me знаю...

5. А хто твій тато?

6. Жолудь! — відповіло деревце.

7. Хм... жолудь — це насінина... А дідусь твій хто?

8. Не знаю...

9. А звідки ти?

10. Хтозна...

Отак і досі не знає те деревце, звідки воно і як насправді називається.

б) Типи ситуацій для діалогів

- Вживаючи слова ввічливості, складіть діалог і розіграйте перед класом.

Ситуація 1

У класі з'явилася нова учениця. Ти на перерві підійшов до неї. Як ви познайомитесь і про шо будете розмовляти?

Ситуація 2

Ти шукаєш другові подарунок до Дня народження і зайшов до магазину «Подарунки». Яка розмова відбудеться між тобою і продавцем?

8. Поточний бліц-контроль знань. (Картка № 6.)

9. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с.5.)

1) Із слів лівої і правої колонок утворіть і запишіть ввічливі звертання,

пані матусю

люба Оксано Петрівно

дорога бабусю

шановна Маріє

2) Як запитати у продавця, скільки коштує книжка? Запишіть.

3) Творче завдання.

VI. Підсумок уроку.

1. Вправа «Карусель». Запитання і завдання для повторення (с. 15).

Учні утворюють два кола. Внутрішнє — учні мають картки із запитаннями з теми «Мова і мовлення». Зовнішнє — картки-відповіді. Таким чином, зовнішнє коло рухається за сигналом учителя, учні відповідають на запитання.

2. Пам'ятка ввічливої людини.

Пам’ятай, дитино, чарівні слова,

бо без них людина — без дощу трава,

квіточка без сонця,

тіло без душі,

хатка без віконця

на своїй землі.

Леся Лужецька

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С.15, вир. 23, с. 15 запитання і завдання для повторення.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.