УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 46. Засвоєння правила вимови дзвінких приголосних звуків у кінці слів і складів з наступним глухим звуком. (Вправи 194-197)
Мета. Працювати над засвоєнням правила вимови дзвінких приголосних у кінці слів і складів перед наступними глухими; розвивати вміння аналізувати, спостерігати; виховувати бережне ставлення до книги.
Обладнання. Мовний матеріал, картки із завданнями.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Інтерв'ю.
— Назвіть звуки і букви у словах тітка, пити, дзвін.
— У якому слові наявні лише дзвінкі приголосні звуки?
— Який глухий приголосний у слові шишкар?
— Назвіть слова, в яких приголосні звуки тільки глухі.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Працюємо парами.
— Вставте у слова пропущені букви. В дужках запишіть перевірні до них.
✵ Почалася на лугах ко..ьба(...) трав.
✵ Татусь мав приве..ти(...) з Києва подарунок.
✵ Повіває з річки то ле..кий(...), то рі..кий(...) вітерець.
✵ У моєї сестрички маленькі рожеві ні..тики(...).
✵ Маю до вас велику про..ьбу(...).
✵ Ніколи не будь ле..коважним(...) і ле..ковірним(...).
✵ Ле..кокрилий(...) літак піднявся високо в небо.
✵ Твоє завдання ле..ше(...) від мого.
✵ Орел — хижак з великими кі...тями(...).
✵ Цей хлопець не з боя..ких(...).
✵ Ненароком можна опинитися у в'я..кому(...) болоті.
✵ Ков..кий(...), сли..ький(...) лід манить до себе дітвору.
✵ Побудували ни..ький(...) будиночок з ву..ькими(...) дверима.
Малюнковий диктант (за варіантами).
Дуб, гриб, голуб, сад, дід, гарбуз, ніж, редька, діжка, ліжко, книжка, віз, вуж, хліб.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо працювати над засвоєнням правила вимови дзвінких приголосних у кінці слів і складів перед наступним глухим. Будемо порівнювати, спостерігати і аналізувати.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Вправа-картинка (вправа 194).
— Назвіть предмети, зображені на малюнках, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні.
— Складіть і запишіть три речення з будь-яким із цих слів.
2. Творчий диктант.
— Складіть і запишіть речення з поданими словами.
Різкий, близький, прудкий, важкий, швидко.
Каліграфічна хвилинка.
Коса, садок, оса, код, ода, око, сад, док.
— Підкресліть дзвінкі приголосні однією рискою, а глухі приголосні — двома.
3. Вправа-фізкультхвилинка «Пішохідний тур» (вправо 195).
На стінах класу вивішують картки з написаними словами. Учні повинні пройти маршрутом, переходячи від однієї картки до іншої, прочитати, обговорити те, що написано.
Запам’ятайте! В українській мові в кіпці слів і складів дзвінкі приголосні треба вимовляти дзвінко, не оглушуючи їх.
хліб |
сад |
мороз |
друг |
дуб |
мед |
паморозь |
сніг |
зуб |
дід |
зав’язь |
стіг |
гриб |
мідь |
гарбуз |
плуг |
дубки |
садки |
казка |
дужка |
грибки |
редька |
берізка |
стежка |
зубки |
солодка |
галузка |
ліжко |
— 3 якою метою ми робили цю вправу?
— Зі словами хліб, сад, дубки, берізка складіть і запишіть речення.
— Значення яких слів треба з’ясувати?
— Що означають слова зав’язь, паморозь?
Словник.
Зав’язь — маленький недозрілий плід.
Паморозь — атмосферні опади, що утворюються в туманну морозну погоду на гілках дерев.
Галузка — гілка.
4. Робота над вправою (вправа 196).
а) Виразне читання віршованих загадок.
— Прочитайте виразно загадки і відгадайте їх.
— Правильно вимовляйте дзвінкі приголосні в кінці слів.
б) Списування.
— Спишіть. Підкресліть букви, що означають дзвінкі приголосні звуки в кінці слів.
5. Гра «Словограй».
Кожній команді пропонується кілька карток з написаними словами.
Завдання: першій команді вибрати слова, написані правильно, а другій — ті, на яких слова написані неправильно.
Слова для карток: зупки, дзьобики, цвін, дядько, сніх, сміх, горопчик, жити, колектив, очирет, абрекос, апильсин, бетон.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с. 31.)
1) Підпишіть зображені предмети. Підкресліть букви, що позначають дзвінкі приголосні звуки.
2) Вставте пропущені букви.
Червона ягі_ка, але на смак гірка. До доброї криниці сте_ка утоптана. Лиха знахі_ка гірш краді_ки. Щоб рибу їсти, треба в воду лі_ти. Свіжий, хороший, як сирої_ка.
2. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 37.)
VII. Підсумок уроку.
Бортовий журнал.
— Чи сподобався урок?
— Чи задоволені ви результатами своєї праці?
— Чого ви навчилися?
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 87. вправа 197.