УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 58. Закріплення правила вживання апострофа після префіксів. (Вправи 237-240)
Мета. Закріпити правило вживання апострофа після префіксів, засвоївши правило переносу слів, у яких є апостроф після префіксів; закріплювати вміння утворювати слова з допомогою префіксів.
Обладнання. Додаток 2 (таблиця «Почуття» до вправи 239).
Хід уроку.
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 236).
— Прочитайте дібрані заголовки до тексту.
— Які слова і вирази у тексті вжиті у переносному значені? (Зацвів іній, замерехтів, засвітився. Прийшло свито. Розквітлий іній. Холодні квітки. Срібна ніч. Срібна поляна.)
— Назвіть префікси у виділених словах. (Зацвів, замерехтів, засвітився, розквітло, заполонила.)
— Пригадаймо, що таке префікс.
— Продовжуємо вчити про префікси і апострофи.
2. Загадка про апостроф.
А хто я?
Я такий же, як знак розділовий,
і відомий шкільній дітворі,
та в словах української мови
я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати ІМ’Я —
зразу стану потрібним і я.
Д. Білоус
3. Асоціативний кущ.
— Діти, які слова, поняття асоціюються у вас зі словом апостроф? (Можливо, діти називатимуть слова з апострофом. Ймовірно, що серед цих слів прозвучить слово з апострофом після префікса.)
III. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Повторення про апостроф після префіксів (с. 100).
2. Вибіркове списування (коментування вправи 237).
а) Випишіть слова з апострофом після префіксів. (Від'їзд, з'юрмились, об'єднання, роз'яснення, з’явилися, від'їхали.)
б) Вправа «Мікрофон».
— З виділеними словами складіть і прокоментуйте невелику розповідь (методом послідовних асоціацій).
(З’юрмилися, п’ятнадцяти, подвір’я, п’ятниця, з’явилися.)
Фізкультхвилинка.
Каліграфічна хвилинка.
з’ї д’ї б’ї з’є в’ї об’ї
— Продовжіть каліграфічну хвилинку словами, у яких є такі буквосполучення (можна підглянути у вправу 238).
Роз’їзд, під'їзд, об’єднати, роз’єднати, в’їзд, об’їзд.
— Назвіть серед записаних слова, які можна поділити:
а) на склади;
б) на склади для переносу.
3. Опрацювання правила про перепое слів з апострофом після префікса (с. 102).
4. Коментування виконання (вправа 238 з опорою па правило).
— Спишіть слова у словничок за зразком. Визначте у них префікси. Через риску запишіть ці самі слова, поділяючи їх для переносу.
— Які слова не можна поділити для переносу? Чому? (В'їзд, з’їзд, об’їзд.)
5. Списування з коментуванням (до вправи 239).
— Прочитайте тексти, з’ясуйте значення слів.
— Які почуття викликав у вас цей текст? (Додаток 2)
— Спишіть. Поясніть вживання апострофа у словах.
6. Поточний бліц-контроль знань. (Частина 1. картка 44.)
Картка 44
1) Підкреслити префікси, які закінчуються приголосним звуком.
До-, під-, пере-, з-, зі-, об-, роз-, без-, при-, від-, на-, по-, в-.
2) Вставити, де потрібно, апостроф після префікса. З двома словами (на вибір) скласти і записати речення.
Від[ ]їхав, до[ ]їхав, з[ ]їхав, пере[ ]їхав, об[ ]їзд, з[ ]їзд, від[ ]їзд, пере[ ]їзд, за[ ]ява, з[ ]явився, об[ ]ява, з[ ]єднати, по[ ]єднати, об[ ]єднати, роз[ ]єднати, від[ ]єднати, з[ ]ясувати.
3) Від поданого слова за допомогою префіксів до-, з-, пере-, об- утворити нові слова.
Їсти —________________________________________
4) Вписати слова з апострофом після префіксів. Поділити їх на склади для переносу.
Роз’яснити, м’ятний, з'ясувати, пам’ять, з'їжджати, полум'я, без'ядерний, пір'я, об'ємний, зім'ятий.
2. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит. 3 клас. с. 37.)
IV. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон»
— Сьогоднішній урок навчив мене ...
V. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктуванням.
С. 102, вправа 240 з використанням орфографічного словника.