УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік

Урок 86. Аналіз перевірної роботи. Змінювання прикметників за родами. Родові закінчення прикметників. (Вправи 356-359)

Мета. Зробити аналіз перевірної роботи (аудіювання). Вчити учнів змінювати прикметники за родами, спостерігати за родовими закінченнями прикметників. Розвивати вміння робити висновки й узагальнення. Виховувати почуття гордості за велич української поезії.

Обладнання. Грамзапис пісні Т. Шевченка «Реве та стогне ...», таблиця «Почуття».

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 355.)

1. Конкурс загадок про весну.

2. Флешмоб прикметників, які характеризують весну.

III. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Коментоване виконання (вправа 356).

Запишіть сполучення прикметників з іменниками у три стовпчики:

у перший стовпчик — чоловічого роду;

у другий стовпчик — жіночого роду;

у третій стовпчик — середнього роду.

— Як ви визначаєте рід прикметників?

2. Колективне виконання (вправа 357).

(Робота над таблицею родових закінчене прикметників.)

Висновок. Прикметники мають той самий рід, що й іменники, з якими вони зв’язані.

3. Ознайомлення з правилом про родові закінчення прикметників.

4. Творча вправа (вправа 358).

а) Утворення словосполучень шляхом підбору до кожного іменника прикметника з довідки.

Пісня мелодійна, книжка цікава, дзвінок співучий, бджілка працьовита, казка чарівна, соловейко дзвінкоголосий, мова рідна, хата материнська.

б) Робота в групах (на матеріалі впр. 358).

1 гр. — визначає іменники ч. р., позначає закінчення прикметників, які з ним зв’язані;

2 гр. — іменники ж. р. і т. д.;

3 гр. (найсильніші) — самостійно складає словосполучення іменників з прикметниками середнього роду і позначає їх закінчення.

Каліграфічна хвилинка (с. 148).

9 березня — день народження Тараса Григоровича Шевченка.

— Хто такий Т.Г. Шевченко? Де ви зустрічали це прізвище?

— Хто може назвати поезію Шевченка?

— Хто може прочитати поезію Тараса Григоровича Шевченка?

Фізкультхвилинка.

5. Вправа 359.

а) Робота над змістом вірша.

— Прочитайте вірш (Т. Шевченко, «Реве та стогне ...»).

— Зверніть увагу, хто його написав. Що ви вже знаєте про Тараса Шевченка?

— Скажіть, які картини ви уявляєте, читаючи вірш.

б) Слухання грамзапису «Реве та стогне ...».

— Які почуття викликає пісня? (Використати таблицю «Почуття».)

в) Розвиток пізнавальних інтересів учнів.

— Які вірші Тараса Шевченка ви знаєте?

Прочитайте один із них перед класом.

АБО!!! Флешмоб Шевченкових подій по 1-2 рядки — для бажаючих патріотів-українців.

IV. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Вправа для самостійної роботи. (Робочий зошит, 3 клас, с. 54-55.)

1) Прочитайте. Виділіть закінчення прикметників, визначте рід.

Квітучий край, багатий урожай, літній дощ. (_______ рід).

Солов’їна пісня, рідна природа, весела гра. (_______ рід).

Яскраве сонце, осіннє листя, безмежне море. (_______ рід).

2) Відгадайте загадки. До слів-відгадок доберіть і запишіть декілька прикметників. Визначте їх рід і число.

• І вдень, і вночі — у кожусі на печі.

(______________________ )

• Що росте догори коренем?

(______________________ )

• Куди повзе за собою хату везе.

(______________________ )

• Як не бий, він не заплаче, тільки сам завзято скаче.

(______________________ )

2. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 21.)

Картка 21

1) Прочитайте текст. Додайте пропущені закінчення так, щоб слова узгоджувалися. Підкресліть прикметники, визначте їх рід і число.

Це було зимов___ вечора. Рожев___ сонце сховалося за обрій. Заіскрився пухнаст___ снігов___ килим. Замерехтіли зорі у глибок___ небі. Раптом насунула чорн___ хмара. Велик___ сніжинки тихо лягали на сонн___ землю.

(В. Сухомлинський)

2) Змініть прикметники за родами, добираючи до них іменники, і визначте закінчення.

Зразок: солодк[ий] чай, солодк[а] вода, солодк[е] печиво.

Кислий ______________________________________

_________________________________________________

Тонкий _______________________________________

_________________________________________________

V. Підсумок уроку.

Гра-конкурс «Хто швидше».

Завдання. Дописати до кожного іменника усі можливі прикметники.

Хід гри. Гравці працюють протягом певного часу (6-8 хв).

За кожен правильно дібраний прикметник гравцеві зараховується 1 бал, за помилку знімається 2 бали.

Матеріал для гри.

Колесо (металеве, велике, чорне, важке, кругле).

Кулька (гумова, маленька, червона, легка, кругла).

Олівець (синій, довгий, заструганий, круглий).

VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 147 — правило, вправа 359 (завдання 4).

УРОК 87. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.