УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 96. Спостереження за роллю дієслів у реченні. Вправи на встановлення зв'язку дієслів з іменниками у тексті. (Вправи 392-394)
Мета. Поглиблювати знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль. Закріплювати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови, правильно вживати їх у мовленні.
Обладнання. Кросворд.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Технологія «Незакінчене речення».
— В українській мові є частин мови ... (10).
— Ми вивчаємо частину мови ... (дієслово).
— Я знаю про дієслово ... (відповіді дітей).
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 391).
— Прочитайте дієслова, які ви виписали з тексту, і питання, на які вони відповідають.
— Яким новим словом ви збагатили своє мовлення? (Половіли.)
III. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка.
К Кк ко ос см он авт космонавт
12 квітня — Всесвітній день авіації і космонавтики.
— Назвіть послідовно всі звуки у слові авіація.
— Поділіть це слово на склади.
2. Складання асоціативного куща до слова космос.
3. «Словничок третьокласника».
— Записуємо у свій словничок нове слово — космонавт.
4. Вибіркове списування (за вправою 392).
а) — Прочитайте текст і з’ясуйте значення невідомих слів.
— Про шо цей текст?
— Чому саме 12 квітня відзначають Всесвітній день авіації і космонавтики?
— Хто є першим українським космонавтом?
— Доберіть до тексту заголовок.
б) — На які питання відповідають виділені дієслова?
— Випишіть сполучення цих дієслів з іменниками. Поставте у дужках запитання від дієслова до іменника за зразком.
Відзначаємо (що?) день. Знаєш (що?) імена. Створили (що?) кораблі.
5. Цікава інформація.
Леонід Каденюк народився в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. Він починав свій шлях як пілот під час навчання в Чернігівському училищі льотчиків. Після великого конкурсного відбору потрапив до загону космонавтів. У 1995 році переміг у конкурсі на спільний українсько-американський політ. Підготовку до польоту пройшов у Центрі космонавтів в американському місті Хьюстоні. В космосі перебував 16 діб. Екіпаж у складі 6 чоловік провів багато наукових експериментів біологічного спрямування.
Фізкультхвилинка.
6. Синонімами збагачуємо свій словниковий запас (за вправою 393).
а) — Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.
б) Рубрика «Слово про слово» (с. 160).
Сувенір — річ на згадку про що-небудь.
Мініатюрні — дуже маленькі, дрібні.
— Яка головна думка тексту?
в) Збагачуємо словниковий запас.
— До виділених дієслів доберіть синоніми, запишіть їх.
Розлучаються — прощаються, покидають, розходяться.
Мандрують — подорожують.
г) — Якими членами речення є виділені дієслова? (Присудком.)
— З якою частиною мови пов’язані в реченні дієслова? (З іменником.)
7. Вправа-мрія (за вправою 394).
— Прочитайте і поміркуйте над прочитаним.
— А яка мрія у вас? Напишіть про неї.
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит, 3 клас, с. 61-62.)
1) Прочитайте текст. З поданих у дужках дієслів-синонімів виберіть і підкресліть ті, які найбільше підходять за змістом.
Друзі (мандрували, йшли) лісом і збирали гриби. На галявині вони (побачили, помітили) зламану берізку. Її тоненькі гілочки (звисали, спадали) додолу. Ніжне зелене листячко почало (в'янути, кволитись). Хлопчики (підняли, підвели) берізку і (прив'язали, прикріпили) до кремезного дуба.
2) Доберіть до поданих дієслів синоніми.
Дрімає,______________
Біжать,______________
Трудилися,_____________
2. Кросворд.
— Розгадайте кросворд і прочитайте ключове слово. Поміркуйте, чому саме це слово — ключове у ньому кросворді. (Квітень.)
1. Прізвище першого українського космонавта. (Каденюк.)
2. Синонім до слова подорож. (Мандрівка.)
3. Прізвище першого космонавта, який облетів Землю. (Гагарін.)
4. Людина, яка здійснює політ у космос. (Космонавт.)
5. Назва планети, на якій ми живемо. (Земля.)
6. Назва нашої держави. (Україна.)
7. Прізвище вченого-конструктора. (Корольов.)
V. Підсумок уроку.
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 160, вправа 394 (третє завдання).