УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 97. Спостереження за роллю дієслів у реченнях і текстах. (Вправи 395-398)
Мета. Закріпити знання про роль дієслів у реченні, спостерігати і робити висновки про роль дієслів у текстах. Розвивати увагу і спостережливість. Поглиблювати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання. Мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Хвилинка-цікавинка (за завданням домашньої вправа 394).
— Прочитайте інформацію (3-4 речення), яку ви записали про космос чи космонавтів.
2. Гра «Хто більше».
— За командою вчителя записати якнайбільше дієслів упродовж однієї хвилини.
— Прочитайте записані дієслова. (Якщо хтось допустив помилку, діти підчас зачитування дієслів повідомляють про це оплескам.)
3. Казка-імпровізація (па матеріалі попередньої гри).
— Діти, усно складіть казку (фантазію) на будь-яку тему, послідовно використовуючи записані вами дієслова. (Метод послідовних асоціацій.)
— Чи можлива було б ця казка без дієслів? (Відповіді учнів.)
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
— На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, текстах.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. «Попрацюймо разом!» (За вправою 395.)
а) Читання тексту і з’ясування значень невідомих слів.
б) Дайте відповіді на запитання.
1. Що сказано про білочку у першому реченні?
2. Які слова в наступних реченнях розкривають зміст слова клопочеться? (Збирає, сушить, заготовляє, складає.)
в) Записування назв дій, які відповідають на питання що робить?
Клопочеться, збирає, сушить, заготовляє, складає.
2. Робота з текстом (за вправою 396).
а) Аналіз тексту.
— Про що ви дізналися із зачину, основної частини, кінцівки тексту?
— Доберіть до тексту заголовок.
б) Виконання завдання.
— Випишіть виділені дієслова і поставте до них питання.
Фізкультхвилинка.
3. Робота-забавлянка (за вправою 397).
а) Збагачення словникового запасу.
— Спишіть, вставляючи з довідки потрібні за змістом слова.
— Які члени речення ви дописали? (Присудки.)
4. Розвиток аудіативних умінь і навичок (за вправою 398).
— Послухайте текст, розкажіть про почуття.
— Які почуття викликав цей текст? (Додаток 2.)
(За наявності часу вчитель може добирати різні завдання за текстом, які б стосувалися дієслів.)
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Робота з прислів’ями.
✵ Слово — не стріла, а глибше ранить.
✵ Від теплого слова і лід розмерзає.
✵ Гостре словечко коле сердечко.
✵ Шабля ранить голову, а слово душу.
✵ Не кидай слова на вітер.
✵ За добре слово грошей не платять, а скажи усім приємно.
✵ Слово чемне кожному приємне.
✵ Добре слово настрій підносить.
✵ Ввічливих і лагідних скрізь шанують.
✵ Як ти до людей, так і вони до тебе.
✵ Будь ввічливим і матимеш багато друзів.
— Прочитайте прислів’я. Відшукайте прислів’я без дієслів. (Слово чемне кожному приемне. Як ти до люден, так і вони до тебе.)
— Відредагуйте пі прислів’я і введіть в них дієслова, якщо це необхідно. Дослідіть і зробіть висновок, чи всі інші прислів’я мали б зміст без дієслів.
— Випишіть два прислів’я (на вибір) і обов'язково підкресліть у них дієслова.
2. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит, 3 клас, с. 62.)
Із слів кожного рядка складіть речення, а з них — текст. Доберіть заголовок. Підкресліть дієслова.
✵ Вирішили, гніздо, тоді, вимостити, стовпі, на, телеграфному.
✵ В, лелеки, наші, приносять, краї, весну.
✵ Якось, з, повернулися, ніде, а, селитися, вирію.
✵ Красиві, прилітають, ці, кожної, птахи, весни, і, село, наше, в.
✵ Стріхи, зникли, солом’яні.
VI. Підсумок уроку.
Гра «Впізнай дієслово».
— Послухайте вірш. Впізнайте у них дієслова, які однаково вимовляються.
— Визначте, до якої частини мови вони належать. Доведіть.
✵ Проти ночі на травиці
у курник повзе лисиця.
Напоролася на вила,
цілу ніч від болю вила.
✵ Песик шишку з лісу ніс
і поранив собі ніс.
✵ Довелось Трезора звати,
щоб наклав пов'язку з вати.
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
Вправа 398 (завдання 2).