УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 105. Вправи на розрізнення часових форм дієслів. (Вправи 423-426)
Мета. Поглиблювати знання учнів про дієслово; формувати уміння розрізняти час дієслів; вправляти учнів у вживанні дієслівних форм у зв'язному мовленні; розвивати мовлення учнів; виховувати працелюбність.
Обладнання. Таблиця «Часи дієслів», таблиця «Почуття» (додаток 2). «Словничок третьокласника» (додаток 1).
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Мікрофон».
— З чого складається наше мовлення? (З речень.)
— З чого складаються речення? (Зі слів.)
— На скільки частин мови поділяються всі слова української мови? (10 частин мови.)
— Яку частину мови ви зараз вивчаєте? (Дієслово.)
— Що нового про дієслово ви вивчили на попередньому уроці? (Дієслово змінюється за часами.)
— Які ви знаєте часи дієслів? (Теперішній, минулий, майбутній.)
— Як визначити час дієслова? (Поставити запитання.)
— На які питання відповідають дієслова теперішнього часу? минулого? майбутнього? Наведіть приклади.
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 422).
а) Зачитування виписаних і утворених дієслів.
б) Конкур загадок про пташок. (Для бажаючих учнів.)
III. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Вправа 423.
а) Розвиток мовлення.
— Прочитайте текс, з’ясуйте значення невідомих слів.
— Доберіть до нього заголовок.
— Які почуття викликає це оповідання? (На допомогу таблиця «Почуття».)
б) Письмове завдання.
— Випишіть дієслова з префіксами. Позначте префікси.
Побачив, поклала, підкралась, зазирнула, прилягла.
— У якому часі вжито виписані вами дієслова? (Минулому.)
Каліграфічна хвилинка.
К к ки ип пі іт ти кипіти
— До якої частини мови належить це слово? Складіть з ним речення.
— Зверніть увагу на рамочку (с. 169). Дієслово кипіти занесемо у свій «словничок третьокласника» (додаток 1).
— Яка орфограма у цьому дієслові?
— Які асоціації викликає у вас дієслово кипіти?
2. «Хитра» вправа (вправа 424).
Назвіть у кожному рядку «зайве» слово. Відповідь обґрунтуйте. (1-й рядок — біжить, 2-й рядок — кипіння, 3-й рядок — намалює, 4-й рядок — стрибок.)
Випишіть тільки дієслова теперішнього часу.
(Біжить, кипить, малює, малюєш, малюю, стрибає.)
Фізкультхвилинка.
3. Списування із завданням (за вправою 425).
— Прочитайте. Користуючись збіркою, вставте на місці крапок дієслова в потрібній часовій орфограмі.
— У якому часі ви вжили дієслова, що з довідки? (У минулому.)
4. Вибірковий диктант.
— За вами дуже скучив Пітон з віршика Григорія Фальковича і дуже просив виписати з його вірша дієслова, вжиті тільки у минулому часі.
Пітон
Склалась думка у Пітона,
що живе він монотонно:
тільки їсть і тільки спить,
ну, хіба ще в сні хропить.
Сумно й нудно. Ось чому
забажалося йому
трохи інших декорацій,
світла, музики, овацій.
І тепер на круглій сцені,
а точніше — на арені,
з булавою і м’ячем
він працює циркачем.
У Пітона все прекрасно,
він радіє, як дитя.
Головне — це своєчасно
поміняти стиль життя.
Григорій Фалькович
— Назвіть інші дієслова, які є в цьому вірші і усно поставте їх у формі минулого часу.
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит, 3 клас, с. 68.)
1) Прочитайте. Доберіть з довідки і запишіть дієслова в потрібній часовій формі.
... На різні голоси ________ весну дрозди, коноплянки, вівчарики, щиглики та інше голосисте птаство. А он здалеку _________ іволга. Десь гучно ________ зозуля. Та найгучніше ________ соловейко...
Навіть в озері завзято ________в своїх співах жаби.
(За О. Копиленком)
Слова для довідки: славити, озватися, закувати, співати, змагатися.
2) Виділені слова розберіть за будовою.
2. Поточний бліц-контроль знань. (Картки 30, 32.)
Картка 30
Прочитайте текст. Підкресліть дієслова, вкажіть над ними час. Складіть звукові моделі виділених слів.
На зиму комарі поховалися в різні щілини, старі дупла. Вони й біля нас зимують. Позлітаються в підвал, багато їх там у кутку назбирується. Причепляться комарі своїми довгими ніжками до стелі і сплять цілу зиму (В. Чапліна).
Картка 32
1) Прочитайте прислів’я. Вставте у дієслова припущенні префікси. Вкажіть їх час.
На добрій землі що __сієш, то __родить. Доки сонце __ йде, роса очі __їсть. Коли сонечко __гріє, то й __зеленіє. Дощ __мочить, сонечко висушить, буйні вітри голову розчешуть.
2) До виділених дієслів доберіть форми минулого і теперішнього часу.
Зразок. Висушить — висушило, висушує.
3) Доберіть до даних дієслів по два синоніми. З двома словами (на вибір) складіть і запишіть речення.
Говорити —___________________________________
Крокувати — __________________________________
V. Підсумок уроку.
1. Вправа «Продовжте речення».
Дієслово — це частина мови, яка... .
Дієслово в реченні виступає... .
Дієслова мають три часи... .
Щоб визначити час дієслова, треба... .
2. Гра «Загадковий калейдоскоп».
— До слів-відгадок доберіть дієслова у різних часових формах.
✵ Летіла птиця по синьому небу,
розпустила крила і сонце закрила. (Хмара)
(Хмара — пливе, насувається, закриє.)
✵ Летить, а не горобець, виє, а не звір. (Вітер)
(Вітер — свище, дув, залетів.)
✵ Мене частенько просять, ждуть,
а тільки покажусь — ховатися почнуть. (Дощ)
(Дощ — періщить, лив. починається, йтиме.)
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 170, вправа 426.
УРОК 106. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ