УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 110. Закріплення знань про часові форми дієслова. (Вправи 437-440)
Мета. Удосконалювати вміння розрізняти дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часу, добирати до одних часових форм інші; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.
Обладнання. Родинні фотографії дітей; дерево роду (хто з дітей принесе), таблиця «Почуття».
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Вправа 436.
— Яка головна думка тексту домашньої вправи?
— Які споріднені слова зустрічались у тексті до слова Україна? (Українська, українець, українка.)
— Прочитайте слова, які ви виписали, і запитання до них. (Вишиває (що робить?), ростуть (що роблять?), зветься (що робить?), любимо (що робимо?)).
2. Вправа «Мікрофон».
— Чи маєте ви, або хтось із вашої сім’ї вишиванки? Якими кольорами вони вишиті?
— Коли, на які свята ви одягаєте вишиванку?
— Що відповіли вам батьки на запитання: «Якого я роду-племені?»
3. Презентація родинних фотографій і дерева роду учнями, які до цього готувались.
III. Каліграфічна хвилинка (с. 173).
Я — маленький українець.
Я — маленька українка.
— Підніміть руку, про кого ці речення.
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань учнів.
1. «Найніжніша вправа» (вправа 437) (про День матері).
— Прочитайте текст. Визначте його головну думку.
— Поясніть, як ви розумієте слова оновлюється, вшановують.
— Випишіть дієслова. Визначте їх час. Допишіть форму майбутнього часу.
Теп. ч. |
Майб. ч. |
повертаються — |
повертатимуться |
оновлюються — |
оновлюватимуться |
приносить — |
приноситимуть |
вшановують — |
вшановуватимуть |
2. Творча вправа (вправа 438).
— Прочитайте і скажіть, про кого йдеться в цьому тексті.
— Які почуття викликав цей текст?
— Доповніть текст про те, що роблять мамині руки. Запишіть своє доповнення.
— Доберіть до тексту заголовок.
Фізкультхвилинка.
3. Хвилинка спілкування (с. 174) на тему «Хто любить свою маму більше», або «Чим можна виміряти любов до мами?».
— Діти розмірковують і продовжують діалог.
4. Вчимось редагувати (за вправою 439).
— Прочитайте вірш, замінюючи подані дієслова дієсловами минулого часу, як це вимагає зміст.
— Запишіть змінений текст.
— Поміркуйте, чому вірш називається «Як треба допомагати бабусі».
— Підготуйте (2-3 хвилини) інтерв'ю для радіо на тему «Твоє ставлення до людей похилого віку».
5. Збагачуємо свій словниковий запас. (Робота над табличкою, с. 175.)
— Прочитайте слова і з’ясуйте, чи всі зрозумілі.
— Що спільного у всіх цих словах? (Іменники.)
— До кожного з іменників доберіть два дієслова так, щоб спочатку це було у прямому і переносному значенні.
V. Підсумок уроку.
Вправа «Сенкан», тема — «Про маму».
Наприклад.
Мама
Ніжна, ласкава.
Любить, випромінює, оберігає.
Без неї неможливим є життя.
Безмежність.
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 175, вправа 440.