УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 111. Написання не з дієсловами. Розбір дієслова як частини мови. (Вправи 441-445)
Мета. Засвоїти правопис не з дієсловами. Закріплювати знання про змінювання дієслів за часами. Розвивати мовлення учнів, виробляти навички грамотного письма.
Обладнання. Таблиця (Написання не з дієсловами), додаток 7 (Аналіз дієслова як частини мови).
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 440).
— Прочитайте, які дієслова ви використали дія написання домашнього завдання.
— Назвіть серед них дієслова, шо означають завершену (незавершену) дію.
III. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Попрацюймо разом! (За вправою 441.)
— Прочитайте вірш Дмитра Павличка. Розкажіть, до чого закликає автор.
— Зверніть увагу і прокоментуйте, як пишеться не з дієсловами.
Висновок-правило (с. 176). Не пишеться з дієсловами окремо.
— Спишіть вірш.
2. Збагачуємо своє мовлення (за вправою 442).
— Прочитайте прислів'я. Поясніть їх.
— Яку спільну думку в них висловлено?
— Спишіть, підкресліть дієслова з не.
— Яке з прислів’їв вам найбільше припало до душі? Чому?
Фізкультхвилинка.
3. Робота з таблицею.
НЕ з дієсловами пиши окремо! |
|
не прийшов |
не зробив |
не слухав |
не скаже |
не думає |
не працюватиме |
Але: недочувати, недобачати, ненавидіти, неволити, нехтувати, нездужати (хворіти), непритомніти, незчутися. |
4. Ще раз про учнівські правила (за вправою 443).
— Чи знаєте ви правила дія учнів?
— Вставте пропущені слова і прочитайте.
— Зверніть увагу, чи дотримались ви правила написання не з дієсловами.
— Запишіть правила і дотримуйтесь їх.
Каліграфічна хвилинка.
X х Хто не пр ац праця
Хто не працює, той не їсть.
Згаяного часу і конем не наздоженеш, (с. 177)
— Яка спільна думку об’єднує ці прислів'я?
5. Робота з прислів’ями (за вправою 444).
— Прочитайте прислів’я і поясніть, як ви їх розумієте.
— Спишіть, підкресліть не з дієсловами.
— Зробіть аналіз дієслів першого речення в такій послідовності:
1. Аналізоване слово.
2. На яке питання відповідає.
3. Частина мови.
4. Час.
5. З якими словами в реченні зв’язане?
6. Яким є членом речення.
6. «Хвилинка спілкування» (робота в парах, с. 177).
— Уважно прочитайте завдання діалогу, спробуйте підготувати сценку-діалог для виступу перед класом.
— Слухачі, підготуйтесь висловити своє ставлення до ситуації, яку ви побачили.
7. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит, 3 клас, с. 71.)
1) Прочитайте. Випишіть дієслова з не.
Хочеш їсти калачі, не сиди на печі. Оглядатимешся назад — далеко не зайдеш. Багато шукаєш — нічого не знайдеш. Якщо зранку попрацюєш — не пожалкуєш. Через вікно весь світ не побачиш. Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. Чого собі не зичиш, і другому не жадай. Кмітливого зайця хортові не наздогнати.
2) Спишіть загадки, розкриваючи дужки. Запишіть відгадки.
✵ Зроду рук своїх (не) має, а узори вишиває.
(_______________)
✵ Видно край, а до нього (не) дійдеш.
_______________)
✵ У вогні (не) горить, у воді (не) тоне.
(_______________)
8. Робота із загадками.
— Відгадайте загадки.
— Знайдіть дієслова з не.
✵ Білі зубки має, але їх ховає,
довгі коси має, та не заплітає. (Кукурудза)
✵ Хоч не шию я ніколи,
а голок завжди доволі. (Їжак)
✵ Брат з братом живуть близько, та один одного не бачать. (Очі)
✵ Тече, тече — не витече,
біжить, біжить — не вибіжить. (Річка)
✵ По полю ходить, зерно молотить, жне й косить,
хліба не просить. (Комбайн)
IV. Підсумок уроку.
— Над чим ми працювали на уроці?
— Як пишеться не з дієсловами?
— Чому треба вміти правильно писати не з дієсловами?
— Яке з опрацьованих прислів’їв вам запам’яталося? Чому?
V. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 176 — правило, вправа 445.
УРОК 112. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ