РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 1
Тема. Державний Гімн України. Мова — жива скарбниця історії народу
Мета: актуалізувати знання дітей про державні символи України, поглибити знання про мову як святиню українського народу і найважливіший засіб спілкування: виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе й бережливе ставлення до мови; спонукати дітей до вивчення мови; розвивати індивідуальне мовлення кожного учня.
Обладнання: плакати «Гімн України», «Герб України», «Прапор України», аудіо-запис Гімну, щоденники читача.
ХІД УРОКУ
I. Вступне слово вчителя
Вчитель вітає учнів з початком навчального року, висловлює задоволення з приводу того, що всі зібралися у класі, добре відпочили влітку.
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько —
Тільки камінь має.
(С. Воробкевич)
II. Ознайомлення з підручником «Рідна мова» (М. С. Вашуленка, С. Т. Дубовик, О. І. Мельничайко, Л. В. Скуратівського)
1. Дослідницька робота (проводиться з опорою на текст «Читанки»
«З чого складається книга»)
— Про що може розповісти обкладинка (форзац, титульна сторінка)?
— А для чого потрібен зміст?
2. Робота з текстом Гімну
1) Бесіда.
— Зверніть увагу, що надруковано на сторінці 3.
— А що таке Гімн?
— Які ще символи держави ви знаєте?
— Зверніть увагу на плакати. Розкажіть про Прапор і Герб України.
— Прочитайте прізвища авторів Гімну України.
2) Читання Гімну вчителем.
— Чи зустрілись вам слова, значення яких ви не розумієте?
— Спробуйте пояснити їх значення шляхом добору синонімів.
3) Повторення правил поведінки під час слухання Гімну.
4) Слухання Гімну (аудіо-запис).
— Які почуття охопили вас?
III. Мотивація навчання
— Прочитайте прізвища авторів підручника. Які з них вам добре знайомі? Де ми з ними зустрічались?
— Як ви вважаєте, чому такі серйозні науковці доклали зусиль до укладання підручнику для 4 класу? Про що це може свідчити?
— Тож давайте з вами продовжимо вивчати, пізнавати рідну мову, збагачувати своє мовлення.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективне усне виконання вправи 2
— Про які види мовлення йдеться?
— Чим відрізняється усне мовлення від писемного?
— Які засоби виразності використовуються у мовленні?
— Підготуйте стислий переказ тексту.
(Вислухати декількох учнів.)
2. Розвиток мовлення (за вправою 3)
— Прочитайте текст вправи ланцюжком.
— Знайдіть спільнокореневі слова, вжиті в тексті. (Мова — мовлення)
— Чим різняться ці слова? (Мова — це всі слова, які тільки існують у мові; мовлення — наш особистий запас слів, яким ми вільно володіємо.)
— Яке поняття ширше?
— Чи можна вважати освіченою й культурною людину, якщо запас її слів обмежений?
— Тому давайте вдосконалювати своє мовлення, і для цього виконаємо завдання 3 (2).
3. Робота із «Щоденниками читача»
Діти, спираючись на власні записи, розповідають про прочитані влітку книжки, діляться враженнями, заохочуючи товаришів до читання.
4. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізнались сьогодні?
— У чому різниця між мовою та мовленням?
— Чому мову називають живою скарбницею історії народу?
VI. Домашнє завдання
Вправа 5.