РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 105
Тема. Аналіз контрольної роботи. Ознайомлення з прислівником як частиною мови
Мета: проаналізувати результати контрольної роботи за темою «Дієслово», ознайомити з новою частиною мови — прислівником, його граматичними ознаками; розвивати вміння спостерігати і порівнювати, виділяти головне; виховувати.
ХІД УРОКУ
I. Аналіз контрольної роботи
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Подивіться на дошку:
Іменник
Прикметник
Дієслово
Займенник
Числівник
— Як назвати ці поняття одним словом? (Частини мови)
— Доберіть слова до кожної назви частин мови.
— Як ви думаєте, до якої частини мови можна віднести слово весело?
— Чому його не можна віднести до жодної групи? Що ж робити?
III. Оголошення теми і мети уроку
— То з чим ми сьогодні познайомимось на уроці? (Відповіді дітей.)
— А що будемо вчитися робити?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективне виконання вправи 156
— Як називається нова частина мови?
— На які питання вони відповідає? (Вчитель фіксує на дошці відповіді дітей.)
2. Творча робота із вправою 159
— Що позначає прислівник?
— На які питання відповідає?
(Всі відповіді продовжувати фіксувати на дошці.)
3. Робота у парах (за вправою 157)
— Що нового про прислівник дізналися з цієї вправи?
4. Ознайомлення із правилом
— Звірте наші спостереження з правилом на с. 83.
— Що нового про прислівник підказало вам правило?
— Що значить незмінна частина мови?
— Якої частини слова не буде у прислівника? (Закінчення) Чому?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективна робота із вправою 158
Звернути увагу на словникові слова, обговорити орфограми, внести їх у словничок.
2. Самостійна робота з підручником (за вправою 160)
Перевірка — фронтально.
— Зверніть увагу на словникові слова до цієї вправи. З якими з них ми знайомі? Що про них ви можете розповісти?
— А що треба запам’ятати про правопис слів ліворуч, праворуч?
— Занесіть слова до словничка.
VI. Підсумок уроку
1. Складання усної розповіді
— Користуючись складеною нами на уроці пам’яткою, складіть усну розповідь про прислівник.
— Хто хоче виступити?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VIІ. Домашнє завдання
Правило на с. 83, 84; пам’ятка у зошиті; вправа 161; повторити словникові слова.