РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 107
Тема. Практичне ознайомлення із формами ступенів порівняння прислівників. Спостереження за вживанням у мовленні прислівників синонімів та антонімів
Мета: практично ознайомити зі ступенями порівняння прислівників, вчити утворювати ступені порівняння прислівників, спостерігаючи за роллю у мовленні прислівників-синонімів і антонімів; розвивати мовлення дітей, поповнювати словниковий запас учнів; виховувати наполегливість у навчанні.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 166
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Спиши вірш, підкресли прислівники.
Тихо над річкою в ніченьку теплую,
спить зачарований ліс.
Ніжно шепоче він казку таємную,
сумно зітха верболіз.
Нічка розсипала зорі злотистії:
он вони в річці на дні.
Плачуть берези по той бік, сріблистії,
стогне хтось тяжко вві сні.
Картка 2 Доповни рядки.
(Як?) Щасливо, гарно, .
(Коли?) Вранці, восени, .
(Де?) Праворуч, близько, ...
(Звідки?) Здалеку, згори, .
Картка 3
Від поданих прислівників утвори іменники, прикметники, дієслова.
Весело, добре, красиво, синьо.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Розділіть слова на групи.
Мир, війна, спокій, перемир’я, згода.
У даному випадку можна утворити групу синонімів (мир, спокій, згода), групу антонімів (мир — війна), групу спільнокореневих слів (мир — перемир’я).
— Що таке синоніми?
— А що таке антоніми?
— Утворіть форми прикметника спокійний.
III. Оголошення теми й мети уроку
— Сьогодні ми познайомимось із ступенями порівняння прислівників, будемо вчитися вживати у мовленні прислівники-синоніми та антоніми.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна усна робота із вправою 167
— Як утворюються ступені порівняння прислівників?
2. Практична робота у парах за варіантами (за вправою 168)
І варіант — зручно; ІІ варіант — ясно.
3. Диференційоване завдання
Учні самостійно вибирають собі завдання — працювати з прислівниками-синонімами чи антонімами. Ті, хто вибрали синоніми, виконують вправу 172(3). Ті, хто працює з антонімами, — вправу 177(2).
Перевірка — взаємоперевірка групою групи
— Яка роль прислівників-синонімів та антонімів у мовленні?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота з підручником
Учні, які працювали з вправою 177 (3), виконують вправу 177 (4). Учні, які працювали з вправою 177 (2), виконують завдання 177 (3).
2. Гра «Знавці»
Вчитель відтворює на дошці кросворди із вправ 175 та 180. Клас ділиться на дві команди, і проводиться командна гра.
3. Коментар до домашнього завдання
VI. Підсумок уроку Колективне виконання вправи 170.
— Доберіть ступені порівняння для прислівника глибоко.
— Доберіть синонім до слова складніше.
— Знайдіть серед наведених слів антонімічну пару.
— З якою метою використовуються у мовленні синоніми й антоніми?
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 90, 91, 92.
І варіант — вправа 171; ІІ варіант — вправа 176; ІІІ варіант — вправа 181.
Повторити словникові слова.