РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 11
Тема. Текст-опис
Мета: продовжувати знайомити дітей із типами текстів за їх метою, виділити характерні ознаки тексту-опису, вчити складати текст-опис; розвивати мовні вміння, розширювати активний словник учнів; виховувати відповідальне ставлення до майбутнього, повагу до старших.
Обладнання: добірка портретів, осінній пейзаж.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 38)
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Орфографічна розминка
— Запишіть під диктовку: попереду, щогодини, восени, щоденно, до побачення, щодня.
— Які слова сьогодні наведені в словарному диктанті?
— Перевірте себе за словником.
2. Робота з творами образотворчого мистецтва
— Виберіть полотно, до якого може підійти одне із словникових слів. Поясніть свій вибір. (Осінній пейзаж — таке можна побачити восени.)
— А як назвати інші полотна одним словом?
3. Робота зі словниковим словом
Портрет
Визначення особливостей написання та обговорення їх.
— Внесіть слово до своїх словничків.
— Складіть і запишіть два речення із словом портрет так, щоб в одному воно було підметом, а в другому — другорядним членом речення.
4. Розповідь вчителя
— Але малювати портрети можна не лише фарбами на полотні. Видатні митці літературного слова можуть створити не менш яскраві образи і без фарб. Як ви думаєте, що їм може стати у пригоді?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися малювати словом. А ще познайомимось з новим типом тексту.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна робота (за вправою 39)
— Яка мета цього тексту?
2. Бесіда-розповідь
— Чи можна назвати цей текст розповіддю?
— Чому? Аргументуйте свою позицію.
— А яка ж його мета?
— Такі тексти називаються текстами-описами.
3. Творчі завдання (за вправою 39)
— Які почуття викликав у вас дідусь? Чому?
— Якими художніми засобами письменник досяг такого результату?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Діалог-дискусія (за вправою 40)
Одній групі учнів треба знайти аргументи на доказ того, що це текст-опис, а другій — спростувати цю точку зору.
2. Гра «Мислимо та уявляємо» (диференційоване завдання)
Вчитель пропонує дітям за вибором виконати завдання: вправа 41, або скласти портрет свого однокласника, не називаючи його імені. Потім учні класу намагаються впізнати особу, портрет якої зачитано.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— З якими текстами ми сьогодні познайомились?
— Назвіть характерні ознаки цих видів текстів.
— Яка мета таких текстів?
2. Коментар до домашнього завдання