РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 114
Тема. Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах
Мета: закріпити й узагальнити знання учнів про морфемну будову слів, закріплювати вміння розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова; розвивати швидкість письма.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Подумайте, на які групи і за якою ознакою ви розділите записані на дошці слова.
Граб, граблі, грабовий, гребти, грабок, грабельки;
ріг, ріжок, ріж, рогатий, різати, зрізаний, ріжечок.
— До якої групи ви включите слово грабом? (До жодної, оскільки це не спільнокореневе слово, а форма слова.)
— А в чому полягає різниця між спільнокореневим словом і формою слова?
III. Оголошення теми й мети уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про форми слова і спільнокореневі слова.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Складання опорної схеми
— Давайте проаналізуємо спільнокореневі слова і форми слова, виділимо ті моменти, якими вони відрізняються.
Форми слова |
Спільнокореневі слова |
1) Однакові за значенням 2) 3) |
1) Близькі за значенням 2) 3) |
2. Колективне виконання вправи 209
Завдання 209 (1) — усно.
Завдання 209 (2, 3) — колективно коментовано.
3. Диференційоване завдання
Сильні учні — вправа 211.
Учні з недостатньою підготовкою — вправа 210.
— Як визначити префікс у слові?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота із вправою 207
2. Робота із словниковими словами
— У вправі 208 ви зустрілися із словами ярина та аеродром.
— Поясніть їх значення.
— Яка орфограма зустрічається в цих словах?
— Як перевірити ненаголошений голосний у корені слова?
— Доберіть спільнокореневі слова або форми, спробуйте перевірити ненаголошені голосні.
— А що ж робити?
— Запишіть слова у словничок, підкресліть літеру, яку треба запам’ятати.
— Запишіть всі форми слів: хлопці — аеродром; дівчата — ярина.
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
Хвилинка чистопису.
Вийшла червона хустина.
— Обміняйтеся зошитами і звірте написане із зразком на с. 107. Оцініть роботу. Обґрунтуйте свою оцінку.
— Знайдіть слово із префіксом. Доведіть свою думку. Усно доберіть до слова червона спільнокореневі слова, а до слова хустина — форми слова.
— Як розпізнати форми слова і спільнокореневі слова?
VII. Домашнє завдання
Вправа 212, повторити словникові слова.