РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 115
Тема. Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами
Мета: узагальнити знання учнів про речення, закріпити вміння відтворювати інтонацію розповідних, питальних і спонукальних речень, речень з однорідними членами; розвивати уміння інтонаційного читання окличних речень, пунктуаційні навички; виховувати бажання працювати колективно, у парах.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 212)
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
Вчитель заздалегідь записує на дошці висловлювання із вправи 220.
— Виберіть і прочитайте тільки ті висловлювання, які є реченнями.
— Чому саме ці висловлювання є реченнями?
III. Оголошення теми й мети уроку
— Сьогодні ми зосередимо увагу на темі «Речення» й згадаємо все, що ми знаємо з цієї теми.
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Колективна творча робота (за вправою 220)
Вчитель пропонує дітям скласти речення 5, 6 й ускладнити їх однорідними членами.
— Які розділові знаки ви поставили в розповідних неокличних реченнях? А в розповідних окличних?
— Що ви можете розповісти про однорідні члени речення?
2. Робота з опорною схемою
— Давайте систематизуємо свої знання про речення, склавши опорну схему.
3. Робота над інтонуванням речень
Вправи 218, 219 опрацювати усно колективно.
4. Самостійна робота з підручником Вправу 213 опрацювати усно.
— Поясніть розділові знаки у реченнях з однорідними членами.
5. Творча робота у парах (вправа 222)
— Виберіть прикметник із вправи. Доведіть, що ці слова є прикметниками.
6. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
V. Підсумок уроку
— Складіть речення до схем.
— Поясніть розділові знаки у складених реченнях.
— Якого типу речення за метою висловлювання ви склали?
— А за інтонацією?
VI. Домашнє завдання
Дівчата — вправа 223; хлопці — вправа 217.