РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 118
Тема. Вправи на спостереження за роллю дієслів у мовленні. Граматичний аналіз дієслівних форм різних часів
Мета: систематизувати знання учнів з теми «Дієслово»; розвивати вміння робити морфологічний аналіз дієслів; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 226)
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Відновіть опорну схему.
Дієслово:
✵ позначає.
✵ відповідає.
✵ виражає.
✵ має початкову.
✵ належить до.
✵ змінюється за.
✵ у реченні буває.
— Як визначити час дієслова?
— Які характерні особливості дієслів минулого часу? А теперішнього і майбутнього часів?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні ми зосередимо свою увагу на дієсловах, згадаємо все, що ми про них знаємо.
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Колективне опрацювання вправи 228
— Яку роль виконують дієслова у тексті?
— Дієслова сплелося та біжать усно розберіть морфологічно.
— Доберіть початкову форму до дієслів пустило й сипле.
— Як визначити дієвідміну дієслова?
2. Диференційована робота
Учні з високою швидкістю письма виконують вправу 230.
Учні з недостатньою підготовкою готують вправу 229.
3. Пошукова робота в парах (за вправою 231)
— Як ви визначили наявність префікса у дієслові?
— Чим цікаві дієслова у цьому вірші? (Всі вони — минулого часу.)
— Зробіть морфологічний аналіз слова вийшов.
4. Розвиток зв’язного мовлення
Вправу 227 опрацювати колективно. Залежно від наявності часу записати складений текст.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Наведіть приклади дієслів у неозначеній формі.
— Доберіть спільнокореневе дієслово жіночого роду в минулому часі до іменника прасування.
— Поставте це дієслово у форми майбутнього й теперішнього часу. Змініть його число.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 232.