РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 13
Тема. Будова тексту
Мета: актуалізувати й розширити знання дітей з теми, удосконалювати вміння визначати частини тексту, вчити будувати текст за даними частинами й власними доповненнями; розвивати мовлення учнів, мислення, уважність, спостережливість; виховувати дбайливе, бережливе ставлення до природи, вміння вести телефонну розмову.
Обладнання: малюнок ластівки біля гнізда, картки із словниковими словами, малюнок телеграми.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 46
2. Фронтальне опитування
— Що таке текст?
— Які типи текстів вам відомі?
— Розкажіть все, що ви знаєте про текст-розповідь (опис, міркування).
— Які особливості будови тексту-міркування?
3. Коментар до домашнього завдання (вправа 50)
II. Актуалізація і мотивація навчання
— Зберіть слова.
— Чи знайомі вам ці слова?
— А де ви їх зустрічали?
— Розташуйте їх у потрібному порядку.
— Спрогнозуйте тему і мету нашого уроку. (Відповіді дітей) Правильно. Крім того, ми будемо вчитися складати текст за даними зачином і кінцівкою.
III. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна пошукова діяльність
1) Самостійне ознайомлення з текстом вправи 47.
— Подивіться, яка гарна пташка і як цікаво вона будує своє житло.
— Які почуття вас охопили?
— Чому?
— Чого навчає нас цей текст?
2) Колективне виконання завдання 47 (2, 3).
2. Розвиток зв’язного мовлення
— Складіть стислий переказ тільки основної частини.
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Диференційоване завдання
Сильні учні самостійно виконують вправу 49.
Учні з недостатньою підготовкою готують колективно вправу 48.
2. Фронтальне опитування й робота з таблицею
— З яких частин складається текст?
— Як ви вважаєте, яке завдання виконує зачин (кінцівка, основна частина) у тексті?
— Спробуйте відновити таблицю, заповнивши пропуски.
Текст |
||
Зачин ? (називає тему тексту) Де? Коли? Хто? Що? |
Основна частина ? (розповідає про перебіг подій, розкриває головну думку) Що відбулося? |
Кінцівка ? (підводить до висновку, логічно завершує текст) Що з того? |
3. Робота зі словниковими словами
— Знайдіть кінцівку тексту у вправі 50.
— Який висновок ви для себе зробили?
— Яким видом зв’язку користувалися дівчата?
— А які види зв’язку ви ще знаєте?
— А чи отримували ви коли-небудь телеграму? Розкажіть про це.
— Зверніть увагу на слово у рамці на с. 25. Що ви про нього скажете?
— Запишіть слова у зошит, підкресліть орфограми. Розкажіть про них.
— Зверніть увагу на транскрипцію слів (на дошці):
[теилеиграма] [теилеифон]
— Давайте потренуємось у правильній вимові слів.
— А що ви можете сказати про написання слів? Прочитайте їх орфографічно.
— Внесіть їх до свого словничка.
V. Підсумок уроку
Гра «Знавці»
I варіант — складіть і запишіть речення із словом «телефон» таким чином, щоб воно було зачином тексту. Обґрунтуйте свою точку зору;
II варіант — складіть і запишіть речення із словом «телеграма» таким чином, щоб воно могло бути введене в кінець тексту.
— Про яку частину тексту ми не згадали?
VI. Домашнє завдання
— А в якій вправі сьогодні нам зустрічалося слово телефон?
— Нагадую вам, що ця вправа є вашим домашнім завданням.
— Розкажіть, що ви будете робити вдома.