РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 20
Тема. Однорідні члени речення
Мета: розширити знання дітей про члени речення, ознайомити з однорідними членами речення, їхніми характерними ознаками, вчити визначати в реченні однорідні члени речення, записувати речення з однорідними членами, вживаючи коми; розвивати вміння уважно слухати й аналізувати речення; виховувати вміння співпрацювати в парі.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Складіть речення за схемами, представленими на дошці.
— Назвіть граматичну основу кожного речення.
— Зверніть увагу на цю схему. (Вчитель відкриває запис.)
— Хочете дізнатися про такі речення?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні ми познайомимось з цікавими реченнями, які мають у собі декілька підметів, присудків або другорядних членів речення.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна пошукова діяльність (за вправою 76 (1,2))
— Розкажіть, що цікавого ви помітили в цих реченнях.
— До якого речення підходить схема, записана на дошці?
— Складіть схему до останнього речення.
2. Самостійна робота з правилом
— Прочитайте правило на с. 38. Поясніть його своєму сусідові.
— Складіть питання, які ви хотіли б поставити своїм друзям або мені за цим правилом.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Аналітико-синтетична робота
— Заповніть пропуски, записавши характерні ознаки однорідних членів речення.
Однорідні члени речення:
1)___ (відповідають на одне питання);
2)___ (зв’язані з одним словом);
3)___ (є однаковими членами речення);
4)___ (належать до однієї частини мови).
2. Робота у парах (за вправою 77)
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Чи можна вважати це речення реченням з однорідними членами?
У вирій відлітають пташки.
— Замініть підкреслене слово однорідними членами речення.
— Поясніть і доведіть свою точку зору.
— Чому ці слова є однорідними членами речення? Поясніть вживання ком.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
С. 38 правило; таблиця у зошиті — усно. Вправа 78 — письмово.