РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 21
Тема. Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників
Мета: удосконалювати знання про структуру речення, продемонструвати зв’язок між однорідними членами речення за допомогою сполучників; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: таблиця «Однорідні члени речення».
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 78
— Прочитайте речення. Назвіть однорідні члени речення.
— Поясніть, якими членами речення є однорідні члени.
— Які розділові знаки ви використали на письмі?
2. Фронтальне опитування
Провести за таблицею, складеною на попередньому уроці.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Утворіть словосполучення: сидів (стілець); бачив (театр); подорожував (гори).
— Чи зв’язані слова у цих словосполученнях?
— А чи можна віднести до прийменників слова і, а, але, й?
— А яка ж це частина мови?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні ми познайомимось із новою частиною мови та розширимо свої знання про однорідні члени речення.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна робота із вправою 79
— Випишіть однорідні члени речення із словами, що їх зв’язують.
— Зверніть увагу на коми. Чи завжди вони стоять між однорідними членами речення?
— А коли не ставляться?
2. Робота із правилом
— Ознайомтесь із правилом на с. 39.
— З якою новою частиною мови ми познайомились?
— Яку роботу вони виконують у мові?
— Розкажіть про вживання сполучників із однорідними членами речення. Що цікавого ви помітили?
— Заповніть схеми.
3. Коментар до домашнього завдання
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота із підручником
Вправу 81 (1) виконати колективно усно.
Завдання 81 (2, 3) — самостійно.
Перевірка — взаємоперевірка у парах.
2. Тренувальний диктант
— Уважно слухаючи інтонування речень, спробуйте їх записати, правильно вживаючи коми. Доцільно організувати коментування речення відразу ж після написання.
VI. Підсумок уроку
— Розкажіть про свої враження від уроку.
— Що найбільш зацікавило вас?
— Розставте відповідні розділові знаки у приказках.
✵ Тричі міряй а раз ріж.
✵ Умирать готуйся а хліб ори.
✵ Хліб та вода — то козацька їда.
✵ Хороше, та не наше.
✵ І стид говорить, і гріх потаїть.
— Коли так говорять?
VII. Домашнє завдання
С. 39, 40 — правила; вправа 82.