РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 22
Тема. Залежні слова при однорідних членах речення
Мета: розширити знання про однорідні члени речення, вчити виділяти, записувати й правильно інтонувати речення з однорідними членами; розвивати вміння визначати залежні слова при однорідних членах речення; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 82
Завдання 82 (3) — фронтальне опитування.
Завдання 82 (4) учень виконує на дошці і, спираючись на звуко-буквений аналіз слів, пояснює орфограми.
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Спиши речення і постав, де необхідно, розділові знаки. Підкресли однорідні члени речення.
Вміння і труд все перетруть. Добре слово говориться не язиком, а душею і серцем. Вовк старіє але не мудріє. Реве та стогне Дніпр широкий.
Картка 2
Склади та запиши речення за моделями. Постав, де потрібно, коми.
Картка 3
Склади речення за схемами. Пошир їх однорідними членами. Поширені речення запиши, розставивши знаки.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Хвилинка каліграфії
Для хлопців: Для дівчат:
за ні сло леж ва
— Зберіть слова із складів.
— Що значить залежні слова?
— Наведіть приклади залежного слова у словосполученні.
2. Робота зі схемою «Однорідні члени речення»
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні ми розглянемо вигадки, коли однорідні члени речення мають при собі залежні слова.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна робота з підручником (за вправою 83)
2. Проблемне питання
— Чи можна вважати залежні слова однорідними членами речення?
— Проаналізуйте речення й опору на дошці. Зробіть висновок. Висновок: залежні слова не однорідні, бо пов’язані з різними словами.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Диференційоване завдання
Учні з недостатньою підготовкою — вправа 84. Сильні учні — вправа 85.
Колективно обговорити результати роботи.
2. Творча робота (з дошки)
У саду дозріли яблука груші сливи абрикоси.
— Вставте потрібні розділові знаки. Поясніть їх виконання.
— Поширте речення, ввівши залежні слова до однорідних членів.
— Чи змінились розділові знаки? Чому?
— Змініть речення так, щоб одна кома зникла.
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
— Про що сьогодні дізналися?
— Чи змінюють залежні слова розділові знаки при однорідних членах речення?
VII. Домашнє завдання
С. 41, правило; вправа 86.