РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 31
Тема. Розрізнення відмінків іменників жіночого роду
Мета: вдосконалювати знання учнів про відмінювання іменників, вчити розрізняти відмінки іменників жіночого роду, ознайомити із способами розрізнення називного і знахідного, давального і місцевого відмінків іменників жіночого роду; розвивати мовні вміння, почуття слова; виховувати любов до Батьківщини, повагу до її історії.
Обладнання: тлумачні словники, карта України, малюнок герба, прапора.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (за вправою 118)
— Чому в однакових відмінках різні іменники мають різні питання?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Самостійна робота із вправою 119
— Розкажіть про закінчення іменників у різних відмінках.
2. Гра «Пошук»
За вправою 120 (1) — колективно усно; 120 (2) — самостійно.
Додаткове завдання
— Виберіть іменники тільки жіночого роду.
III. Оголошення теми і мети уроку
— Спробуйте визначити тему уроку, спираючись на матеріал вправи 120.
— Розкажіть, що ми будемо робити.
— А чого нам треба буде навчитися?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна робота із підручником Вправу 121 опрацювати колективно.
— Як ми визначали відмінки іменників?
— Звірте наші дії з правилом на сторінці 62.
— Що ми робили правильно?
— А що нового підказало нам правило?
2. Робота за варіантами I варіант — вправа 122; II варіант — вправа 123 — визначати відмінки виділених іменників.
3. Робота зі словниковим словом
— Що спільного у цих текстах?
— Що ви можете розповісти про наших предків-козаків?
— Що було головною справою їхнього життя? (Боротьба за незалежність держави)
— А що таке держава? Знайдіть відповідь у тлумачному словнику.
— Як називається наша держава?
— Які символи державності ви знаєте?
— Розкажіть про прапор (герб, гімн) нашої держави.
— Зверніть увагу на написання слова держава. Що можете розповісти?
— Внесіть слово до словничка, підкресліть орфограму.
— Запишіть це слово у давальному і місцевому відмінках. Що ви помітили? Як розрізнити ці відмінки?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Списування з граматичним завданням. Вправа 124
2. Розвиток монологічного мовлення Запропонувати учням на вибір:
✵ скласти усний переказ за текстом вправи 124 і малюнком;
✵ скласти усний твір за вправою 121.
— У чому різниця між переказом і твором? (Вислухати декілька учнів.)
VI. Підсумок уроку
1. Самостійна творча робота. Вправа 125
— З якими іменниками ми сьогодні працювали?
— Що про них дізналися?
— А що навчились робити? (Визначати відмінки іменників жіночого роду на -а, -я). Саме це й потрібно вам буде зробити вдома у вправі 126.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 126; повторити словникові слова.