РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 33
Тема. Перевірка закінчення іменників чоловічого роду з основою на приголосний у родовому відмінку однини
Мета: ознайомити із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку, вчити використовувати орфографічний словник для визначення закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини; розвивати пізнавальну активність, словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: малюнок вересу, орфографічні словники.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Фронтальна робота із вправою 126
— Що треба знати, щоб розрізняти давальний і місцевий відмінки?
2. Словниковий диктант
Щотижня, улітку, всередині, океан, шеренга, держава, влітку, щогодини.
— Підкресліть іменники. Визначте їх рід.
— З відмінюванням яких іменників ви вже знайомі?
— А який іменник ви ще не вмієте відмінювати?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Самостійна робота
— Спробуйте самостійно провідміняти іменник океан.
2. Проблемна ситуація
— Прочитайте форму родового відмінка слова. Чому у вас трапляються різні закінчення? (Якщо у дітей вийшли однакові закінчення, вчитель сам створює проблемну ситуацію.) Хто ж із нас має рацію?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Яку проблему нам сьогодні треба розв’язати?
— А чого треба навчитись?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Самостійна робота із правилом
— Прочитайте правило на с. 65.
— Розкажіть, яким є шлях розв’язання нашої проблеми?
2. Природознавча хвилинка
— Прочитайте текст і вправи 127.
— Про яку рослину цей текст?
— Чи зустрічались ви з цією рослиною у нас? Чому?
— А де на території України знаходиться Поліський край?
— Із вправи 127 випишіть слова з дужок, ставлячи їх у родовому відмінку.
— А як ви визначали закінчення у родовому відмінку?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота за варіантами
Вправу 129 виконати за чотирма варіантами.
— Що ж об’єднує іменники кожного стовпчика?
2. Пошукова робота. Вправа 130
— Доведіть, що саме це слово зайве.
— А як довести, що ви не помилились із вибором закінчення родового відмінка?
3. Робота із словниковими словами
— Сьогодні на словниковому диктанті ми писали слова влітку і улітку. Що ви можете розповісти про їх написання?
— Спишіть з дошки слова, розкриваючи дужки:
(в)ночі, (в)ранці, (в)зимку.
— Чому ви записали їх саме так?
— Абсолютно правильно. Вони пишуться за тим же правилом.
— Поміркуйте, які ще слова можна включити у цю групу. (Уночі, уранці, узимку)
VI. Підсумок уроку
1. Творча робота
— Зверніть увагу на слова із вправи 131. Складіть речення з одним із слів так, щоб воно стояло у родовому відмінку.
— Що ви дізнались про родовий відмінок іменників чоловічого роду? Як правильно визначити закінчення?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
С. 65, вивчити правило; вправа 132; вивчити словникові слова.