РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 34
Тема. Зміна приголосних перед закінченням -і в іменниках жіночого та чоловічого роду
Мета: познайомити із чергуванням приголосних, формувати вміння й навички правопису іменників чоловічого і жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини; вдосконалювати вміння відмінювати іменники; розвивати самостійність, уважність, спостережливість; виховувати наполегливість, цілеспрямованість, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки «Так» і «Ні» для кожного учня.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Поставте у початковій формі:
мусі —
на боці —
у лузі —
на дивані —
— Що цікавого ви помітили?
— А чому не відбулося чергування в останньому слові?
— Чи хочете ви про це дізнатися?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Спробуйте сформулювати питання, на які ми сьогодні будемо відповідати.
Наприклад:
1. У яких іменниках буває чергування?
2. Які букви чергуються?
3. У якій частині слова відбувається чергування?
4. У яких відмінках буває чергування?
5. Перед якими закінченнями буває чергування?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Аналітико-пошукова робота у парах (за вправами 133, 134)
2. Гра «Так» чи «Ні»
Одна пара дає відповіді на поставлені запитання, ділиться своїми спостереженнями. Якщо учні згодні — підносять картку «Так», якщо не згодні — «Ні».
Узгоджені позиції вчитель фіксує на дошці.
Наприклад:
Чергування приголосних в іменниках.
1) Чергування буває в іменниках чоловічого, жіночого і середнього роду.
2) Чергування відбувається в кінці основи.
3) Чергуються літері г, к, х — з, ц, с.
4) Чергування буває в давальному і місцевому відмінках.
5) Чергування відбувається перед закінченням -і.
3. Перевірка спостережень
— Звірте свої висновки з правилом на С. 68. Які уточнення внесемо у наші спостереження?
Наприклад: чергуються не букви, а звуки [г], [к], [х] — [з’], [ц’], [с’].
Можна записати складену таблицю у зошит з метою полегшення засвоєння правила.
V. Закріплення та систематизація знань
Списування з творчим завданням (за вправою 135).
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Яке мовне явище ми сьогодні розглянули?
— Розкажіть про те, що ви дізнались на уроці.
2. Гра «Хто швидше?» (за вправою 136)
— За якими ознаками ви впізнали ці слова?
— Поставте їх у місцевому відмінку.
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 68, вправа 137.