РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 42
Тема. Вимова і правопис іменників жіночого роду з основою на приголосний в орудному відмінку однини
Мета: ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду з основою на приголосний в орудному відмінку, формувати вміння і навички правильного творення форми орудного відмінка; розвивати спостережливість, уважність, послідовність у роботі; виховувати повагу до матері й бажання їй допомогти.
Обладнання: картки із сполученнями слів.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 168
2. Творчий зоровий диктант
Вчитель пропонує записати у зошит сполучення, які він демонструє на картках, у давальному відмінку. Один учень працює на дошці.
Брат Степан, сторож Петро Васильович, дядько Микола, комбайнер Ігор, вчитель Іван Семенович.
— Що треба знати, щоб правильно утворити форму давального відмінку?
— Форма якого відмінка утворюється за таким же правилом?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Чим схожі і відрізняються іменники: молодь, радість, любов? (Звернути увагу на морфологічні ознаки і на будову слова.)
— Поставте їх в орудний відмінок. Що помітили?
— Які питання у вас виникли? Хочете знайти на них відповідь?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Отже, сьогодні ми поспостерігаємо за творенням форми орудного відмінка іменників жіночого роду з нульовим закінченням, будемо вчитися утворювати ці форми.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Самостійна робота (за вправою 169)
— Зробіть висновки із своєї роботи. Якщо це зробити вам важко, прочитайте правило після вправи.
Вчитель фіксує на дошці:
2. Колективна робота із вправою 170
— Звірте свої спостереження із правилом, яке наведене після вправи.
3. Робота зі схемою
— Давайте спробуємо зібрати всі свої спостереження в одну схему.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота в парах. Вправа 171
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
— Користуючись складеною опорою, розкажіть про форму орудного відмінка іменників жіночого роду з нульовим закінченням.
— Наведіть приклади.
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 84; вправа 172.