РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 46

Тема. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини


Мета: розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині, вчити правильно утворювати й використовувати у мовленні форми іменників у місцевому відмінку множини з прийменниками; розвивати мовлення дітей, розширювати активний словник учнів; виховувати інтерес до географічних досліджень.

Обладнання: малюнки із зображенням трамваю і тролейбусу; картки із словниковими словами, індивідуальні словники.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота зі вправою 185

2. Хвилинка чистопису

Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

— До чого закликає нас Т. Г. Шевченко?

— Якої частини мови немає у цьому вірші?


II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— А як можна знайомитись із надбанням і досвідом різних народів?

— Розгадайте кросворд — і дізнаєтесь відповідь.



1. При переказі тексту стане в пригоді.

2. Знаючи тему тексту, його можна дібрати.

3. Відмінок, який має питання кого? чого?

4. Один із типів тексту.

5. Відмінок, який має питання ким? чим?

6. Частина слова, яка ховає в собі лексичне значення слова.

7. Словникове слово, що називає людину з вищою технічною освітою.


III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні будемо подорожувати світом, познайомимось із багатьма цікавинками природи, а також з особливостями форми іменників у місцевому відмінку множини.


IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова діяльність у парах (за вправою 186)

— Про що ви дізналися з цього тексту?

— А що ви можете розповісти про закінчення іменників множини у місцевому відмінку?

— Звірте спостереження із правилом. Чи правильні ваші висновки?

— Зверніть увагу на відмінності форм місцевого відмінка у російській та українській мовах.

2. Самостійна робота (за вправою 188)

Перевірка фронтально.

— А що цікавого розповів вам цей текст?

— Який це тип тексту?


V. Закріплення та систематизація знань

1. Творча робота (за вправою 187)

2. Робота із словниковими словами

— А які види транспорту ви ще знаєте?

— А що це? (Вчитель закріплює малюнки трамвая і тролейбуса.)

— А хто з вас знає, як правильно записати ці слова?

— Зверніть увагу на написання слів на с. 94. Як ви думаєте, де в цих словах «пастки»?

— Запишіть слова у словничок, підкресліть орфограми.

— Складіть і запишіть речення із цими словами, поставивши їх у місцевому відмінку множини.

— Що треба пам’ятати про правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини?

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання


VI. Підсумок уроку

Гра «Кращий мовознавець» (командні змагання)

Провести за запитаннями і завданнями для повторення на с. 94.

— Ці запитання допоможуть вам підготуватися до контрольної роботи за темою «Іменник».


VII. Домашнє завдання

С. 93, правило; вправа 189.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити