РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 5
Тема. Культура мовлення й спілкування
Мета: активізувати отримані знання з мовної культури; познайомити з основними характеристиками культурного мовлення; виробити уміння застосовувати їх у житті; розвивати усне мовлення дітей, уміння працювати самостійно й колективно; виховувати культуру мовленнєвого спілкування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 16)
Вислухати загадки, складені учнями.
— Назвіть кількість звуків і букв у виділених словах.
— Назвіть можливі варіанти переносу слів колосся, цвітіння.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Прочитайте прислів’я.
✵ Що маєш казати — наперед обміркуй.
✵ Не хочеш почути поганих і дурних слів — не кажи їх сам.
✵ Умієш говорити — умій слухати.
✵ Дав слово — виконай його.
— Чого навчають нас ці прислів’я?
— Як назвати це одним словом?
— А що таке культура мовлення?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні поговоримо про культуру мовлення, її характеристики, з’ясуємо, як досягти високої культури мовлення.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Усне виконання вправи 16
— Що ми розуміємо під культурою мовлення?
— Як досягти високої культури мовлення?
— Доповніть схему.
— Поясніть, що мається на увазі під точністю (чистотою, правильністю, виразністю мовлення).
2. Вибіркове списування (за вправою 18)
3. Гра-рефлексія «Чи вмію я?»
Виконання вправи 21.
— Яких помилок припускаєтесь ви у спілкуванні з іншими людьми?
— Як запобігти цим помилкам?
— Наведіть приклади правильного й неправильного спілкування.
— Яка різниця між культурою мовлення і культурою спілкування?
— Яке з цих понять ширше?
— Для чого потрібно використовувати у спілкуванні наведені у вправі слова?
— Складіть у парі діалог, дотримуючись правил культури спілкування.
4. Робота зі словниковим словом
— Зверніть увагу на виділене слово на с. 12. Коли його слід вживати?
— А на що треба звернути увагу при написанні цього слова?
— Занесіть слово у свій словничок.
— Складіть і запишіть у зошит речення із цим словом.
— Порівняйте написане вами слово із зразком. Хто записав його безпомилково?
— Пропишіть рядок цього слова, звіряючись із зразком.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективна робота із вправою 20. Інсценізація діалогу
2. Практична робота у парах (за вправою 19)
— Які правила культури мовлення були порушені?
3. Хвилинка чистопису
Добре слово — як музика.
— Що мається на увазі під «добрим словом»? (Як ввічливе, так і красиве, правильне, виразне слово.)
— Які ознаки характеризують культурне мовлення?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Чому мову називають безсмертним скарбом народу?
— Яким має бути мовлення?
— Що таке культура мовлення й культура спілкування?
— Як зробити своє мовлення культурним?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Вправа 22, питання на с. 12.