РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 6
Тема. Тема, мета, заголовок тексту
Мета: відновити та систематизувати знання про зв’язне висловлювання; актуалізувати уявлення про характерні ознаки тексту; розвивати вміння визначати тему й мету тексту, добирати заголовок згідно з темою тексту; розвивати діалогічне мовлення дітей; виховувати любов до читання, художньої літератури.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. «Тест-контроль»
Дві пари отримують завдання створити можливі варіанти діалогів у магазині, бібліотеці. Їм надається час на обговорення.
2. Робота із вправою 22
— Виберіть і прочитайте поради, які, на вашу думку, найбільш актуальні для учнів нашого класу.
— Як ви їх розумієте?
— З якою орфограмою ви працювали, вставляючи пропущені літери? Поясніть.
3. Індивідуальне опитування
Картка 1
Запиши правила культури мовлення.
Картка 2
Наведи зразки можливих форм ввічливого звертання.
4. Продовження роботи «Тест-контроль»
Пари представляють складені діалоги. Учні обговорюють й оцінюють результати роботи.
— Що правильно зробили наші друзі?
— Чи всіх вимог до усного мовлення дотримались друзі при складанні діалогів?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Робота у творчих групах
Клас ділиться на групи. Кожна із груп обирає собі питання із записаних на дошці, на яке вона буде складати відповідь.
— Що таке текст?
— Які ознаки тексту?
— Наведіть зразок висловів, які не можна вважати текстом.
— Складіть коротеньку зв’язну розповідь про свої іграшки.
2. Обговорення результатів роботи груп
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні ми присвятимо урок поглибленню та розширенню наших знань про текст. Які проблеми ви хотіли б висвітлити на уроці?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Фронтальна робота
— Ознайомтеся з правилом на с. 13.
— Порівняйте його зі складеною нами схемою.
— Що ми не врахували?
— А що таке тема тексту? А мета?
— Який заголовок можна дібрати до тексту, складеного учнями однієї із груп?
— На які свої питання ви отримали відповіді?
2. Колективна робота
Усне опрацювання вправи 23.
3. Хвилинка каліграфії (з дошки)
Книги — джерело знань.
— Проаналізуйте та оцініть свою роботу, порівнявши її зі зразком на с. 13.
— Як ви розумієте зміст цього вислову?
— Якою може бути тема тексту із такою назвою? А мета?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота за варіантами
Сильні учні виконують вправу 24.
Учні з недостатньою підготовкою готують вправу 25.
Додаткові завдання
I варіант — розібрати за членами речення останнє речення. Пояснити вживання великої літери.
II варіант — усно визначити частини мови в другому реченні.
— Якої частини мови із вивчених немає в цьому реченні?
2. Колективна творча робота
За вправою 25 (3) — усно.
3. Коментар до домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
Вчитель заздалегідь готує дошку до цього етапу уроку, але не відкриває завдання до кінця заняття.
Прийшла осінь. Пожовкли де рева. Дні стали коротшими, а ночі — довшими. Відлетіли перелітні птахи. |
Верби сумують над водою. Спить земля під глибоким снігом. Дівчинка хитро посміхається. |
— Виберіть і прочитайте текст.
— Чому другий запис не є текстом?
— Визначте характерні ознаки першого тексту.
— Доберіть заголовок.
VII. Домашнє завдання
С. 13, правило; впр. 26 (3, 4, 5).