РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 60
Тема. Спостереження за вживанням прикметників у різних типах тексту
Мета: удосконалювати вміння дітей визначати відмінок прикметника за закінченням і формою іменника, організувати спостереження за вживанням прикметників у різних типах тексту; розвивати аналітичні вміння, навички визначати граматичні форми; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 231
2. Гра «Тест-контроль»
Вчитель на 1 хвилину відкриває запис на дошці.
Спочатку, трамвай, фартух, тролейбус, інженер, фанера.
— В якому слові допущено помилку? Яку?
— Що це за слова?
— Запишіть по пам’яті. Що в них спільного?
— Доберіть прикметники до іменника інженер. Визначте рід і число прикметників.
— У тексті якого типу доцільно використовувати дібрані вами прикметники?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Визначте закономірність, утворіть пари.
Лікарський, малий, мізерний, солоний, медичний, дрібний, солодкий, невеликий.
— Розкажіть про утворені пари.
— Для чого у мові є синоніми й антоніми?
— У текстах яких типів вони вживаються найчастіше?
— Які ще слова часто використовуються у художніх текстах? (У переносному значенні)
— Утворіть словосполучення «іменник + прикметник» у переносному значенні.
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні будемо спостерігати за вживаннями прикметників у різних типах тексту.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Самостійна робота з підручником (вправа 232 (1, 2, 4))
Завдання 232 (2) виконати коментовано на дошці.
2. Гра «Знавці» (вправа 233)
— Які знання допомогли вам виконати цю вправу?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Творча робота (з дошки)
Відновіть вірш, користуючись записаними римами:
_______ ________ весну, (ми любимо)
_________, чудесну, (зелену)
_________ у тучі, (грімницю)
і _________ співучий (дощик)
і _________ широкі, (луки)
і _________ глибокі, (ріки)
і _________ веселе, (поле)
і _________ , (рідні)
і _________ у маю (цвіт)
_______ ________ свою. (всю землю)
(М. Стельмах)
— Знайдіть прикметники.
— Чому у вірші так багато прикметників?
— Що хотів передати нам автор прикметниками?
— Прочитайте вірш виразно.
— Усно визначте рід, число і відмінки прикметників.
2. Робота у парах (за вправою 234)
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Які спостереження ми проводили на уроці?
— Які висновки із своїх спостережень ми зробили?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 235.