РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 65
Тема. Тренувальні вправи на використання прикметників у мовленні. Практичні словотворчі вправи. Усний опис зимового пейзажу
Мета: вдосконалювати вміння рід, число і відмінок у сполученні з іменником, вміння добирати прикметники-синоніми, повторити правило перевірки ненаголошеного голосного у корені слова; розвивати словотворчі вміння дітей, усне мовлення; виховувати любов до природи.
Обладнання: картинки зимової природи, словники синонімів, антонімів.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 248)
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
Визначення закономірності груп.
— Як пов’язані між собою слова: хмара — хмарний — безхмарний; сам катається — самокат?
— Поясніть спосіб творення слів.
— Доберіть синонім до слова безхмарний.
— Поставте у початковій формі словосполучення гірського потоку.
— Хто зможе пояснити, як утворився прикметник гірський?
III. Оголошення теми й мети уроку
— Спробуйте визначити тему уроку.
— На що ми сьогодні звернемо увагу?
— А що будемо вчитися робити?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Диференційоване завдання
Вправу 249 запропонувати виконати сильним учням — самостійно, учням з недостатньою підготовкою — за допомогою словників синонімів. Можна виділити 2-3 учні, які будуть добирати антоніми до прикметників.
2. Колективне виконання вправи 250
3. Робота із словниковим словом
— Виберіть із тексту вправи 250 слово, яким можна було б замінити вислів: мінеральна порошкоподібна речовина, з якої при змішуванні з водою утворюється однорідна в’язка маса, що швидко тужавіє й перетворюється на каменеподібне тіло; вживається в будівельній справі.
— Як ви думаєте, чому я звертаю вашу увагу на це слово?
— А де в ньому «пастка»? Що це за орфограма?
— Як перевірити ненаголошений голосний у корені слів? Доберіть перевірні слова.
— Що робити у цьому випадку? Запишіть слово у словничок, позначте орфограму.
— Продовжте ланцюжок: цемент — цементний ... (цементував, цементований).
— Поясніть спосіб творення нових слів.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота з підручником (вправа 251)
2. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 252)
Вчитель звертає увагу дітей на картини зимової природи.
— Які почуття вони викликають у вас?
— Що найбільше вражає, захоплює?
— Доберіть прикметники, які характеризують: сніг; сонце; річку; ялинку; снігура; погоду.
— Давайте усно складемо опис картини зимової природи, використовуючи дібрані прикметники.
3. Коментар до домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
✵ Високий, могутній, крислатий, гіллястий. (Дуб)
✵ Білокора, струнка, ніжна, кучерява. (Береза)
✵ Червонобоке, стигле, соковите, смачне, кругле, солодке. (Яблуко)
— Доберіть прикметники до слів: сніг, снігур.
— Які антоніми до ваших прикметників можна дібрати?
— Що ми сьогодні вчилися робити на уроці?
VII. Домашнє завдання
Вправа 252 (3).