РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 69
Тема. Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині
Мета: ознайомити дітей із системою відмінювання прикметників у множині, її особливостями, вчити вживати різні відмінкові форми прикметників у множині; розвивати вміння вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: тлумачні словники.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Розподіліть слова у три групи.
Зелений, зелень, зеленіти, синє, син, синіти, порожня, порожнеча, спорожніти, м’яка, м’якість, пом’якшити.
— За якою ознакою ви розподілили слова у групи?
— Виберіть тільки прикметники. Що у них спільного? (Число)
— Розподіліть їх у дві групи. За якою ознакою ви це зробили? (Тверда і м’яка група)
— А чи впливає група прикметників на закінчення при відмінюванні? Як?
— А що ще може вплинути на закінчення?
II. Оголошення теми й мети уроку
— Сьогодні ми поспостерігаємо за відмінюванням прикметників у множині, з’ясуємо, чи впливає число на закінчення при відмінюванні.
III. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна дослідницька робота
— Поставте записані нами прикметники у множині. Що цікавого помітили? (І тверда, і м’яка група мають однакові закінчення -і).
— За бажанням провідміняйте у парі два прикметники у множині. Поспостерігайте за закінченнями.
— Розкажіть про свої спостереження. Що цікавого ви помітили? (Закінчення прикметників у множині не залежить ні від групи, ні від роду.)
2. Самостійна робота з підручником (вправа 3)
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Робота із вправою 6
— Чому ж деякі прикметники у родовому і місцевому відмінках мають закінчення -их, а інші — -іх?
2. Робота із словниковим словом
— А хто такі юннати? Зверніться до тлумачного словника.
— Що ви дізналися?
— Це слово словникове. Як ви думаєте чому?
— А чи може хтось пояснити, чому у цьому слові дві літери н?
Спробуйте пояснити:
— Внесіть слово до словничка. Підкресліть і запам’ятайте орфограму. Пропишіть каліграфічно рядок слова юннати, підкреслюючи орфограму.
3. Розвиток мовлення (за вправою 7)
V. Підсумок уроку
1. Бесіда
— З чим ви сьогодні познайомились?
— А що цікавого дізналися?
— Як визначити відмінок прикметника у множині?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Правило на с. 3, вправа 4.