РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 73
Тема. Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні
Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови — числівником, дати початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи; виховувати самостійність у навчанні.
Обладнання: орфографічні словнички, малюнок футболіста, етимологічні словники.
ХІД УРОКУ
I. Аналіз уроку
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Згадайте, які частини мови ви знаєте. Заповніть схему.
Діти записують іменник, прикметник, дієслово, прийменник, сполучник.
— Хочете дізнатися, які ще існують частини мови?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні ми познайомимось із новою частиною мови.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Гра «Знайди та поясни»
— Знайдіть відомі вам частини мови.
Дивлюсь, гра, зимовий, у, і, вісім, під, але, другий.
— Які слова викликали у вас утруднення?
— Чому?
— Ці слова — нова частина мови — числівник.
2. Пошукова робота
— Давайте спробуємо дати характеристику словам вісім і другий за планом (вчитель відкриває план, записаний на дошці).
1) Що позначає слово?
2) На які питання відповідає?
3) З якою частиною мови пов’язується?
4) Яким членом речення буває?
Результати роботи вчитель фіксує на дошці.
Як висновок — правило на с. 10. Звернути увагу дітей на те, що числівники бувають порядкові й кількісні.
3. Колективне коментоване виконання вправи 13
— З яким числівником ви зустрілися?
4. Робота зі словниковим словом
— Хто це? (Вчитель вивішує на дошці малюнок футболіста.)
— Подумайте, чому написання слів футбол, футболіст нам пропонують запам’ятати?
— Хто зуміє пояснити цю орфограму? Спробуйте звернутися до етимологічного словника або згадайте свої уроки англійської мови.
— Пропишіть каліграфічно рядок слів футбол і футболіст, підкреслюючи орфограму.
— Занесіть ці слова у словнички.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Диференційоване завдання
Сильні учні виконують вправу 14, розподіляючи слова у дві групи. Учні з недостатньою підготовкою готують вправу 16.
Завдання 13 (3) — колективно.
— У чому різниця між кількісними і порядковими числівниками?
2. Самостійна робота із вправою 17
Дівчата — непарні речення; хлопці — парні речення.
Додаткове завдання
— Знайдіть і назвіть тільки кількісні числівники.
3. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 18)
VI. Підсумок уроку
1. Гра «Хто швидше?» (за вправою 12)
Вчитель читає завдання, а учні вказують на потрібний годинник.
— Прочитайте зазначений час іншим способом.
2. Бесіда
— З якою частиною мови ми познайомились?
— Що ви можете розповісти про числівники?
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 10, І варіант — вправа 19; ІІ варіант — вправа 14; повторити словникові слова.