РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 74

Тема. Практичне ознайомлення з формами родового відмінка числівників 50-80


Мета: ознайомити з утворенням і написанням форми родового відмінка числівників, вчити правильно вживати їх у мовленні; розвивати навички правильного вживання числівників у мовленні; виховувати інтерес до вивчення наук природознавчого циклу.

Обладнання: орфографічні словнички.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Перевірка вправ 15 та 19

2. Робота із словниковими словами

— Спробуйте впізнати слова із вправи 19.

т_нн_п_тс_т

— Чому нам пропонують запам’ятати написання цих слів?

— Запишіть транскрипцію слова п’ятсот. Що цікавого ви помітили?

— До яких частин мови належать ці слова?

— До слова тонна запишіть усі можливі форми.

— До слова п’ятсот доберіть іменник так, щоб утворилося словосполучення.

— Внесіть слова до словничків, підкресліть орфограми.


II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Робота в парах (вправа 20)

— Як називаються числівники, які відповідають на питання скільки? (котрий? який?)?

2. Складання усної розповіді

— За 1 хвилину складіть розповідь про числівник.


III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми розширимо свої уявлення про числівник, дізнаємось, як змінюються числівники.


IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективна робота

— Складіть словосполучення числівник + іменник.

50 + ___________________

60 + ___________________

70 + ___________________

80 + ___________________

— Спробуйте самостійно провідміняти за допомогою питань складені словосполучення.

I варіант — 50 ...         

II варіант — 60 ...

ІІІ варіант — 70 ...

IV варіант — 80 ...

— Чи можна відміняти числівник?

— Які форми родового відмінка ви можете утворити? Прочитайте їх. (П’ятдесяти і п’ятидесяти)

Якщо у дітей є тільки один варіант форми родового відмінка, то вчитель пропонує свій.

— Чому у вас вийшли різні форми?

— Хто з вас має рацію?

2. Самостійна робота із правилом (с. 14)

— Хто припустився помилки — запишіть правильний варіант.

3. Колективне виконання вправи 21


V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійне виконання вправи 22

— Який числівник «ставив вам пастку»? Яку?

— Що треба знати про форму родового відмінка числівників 50-80?

2. «Математична хвилинка». Робота із словниковими словами

(100 - 30 - 60) + 6 = ?

60 · (100 - 30 - 60) = ?

— Запишіть числівники 16, 600. Як ви їх записали?

— Звірте результати своєї роботи із таблицею на с. 13.

— Хто зумів записати правильно?

— А хто припустився помилки? Поясніть, у чому причина.

— Як ви думаєте, чому ці слова треба писати саме так?

— Внесіть ці слова у словнички.

— Знайдіть числівники з такою ж орфограмою. (П’ятдесят)

— Поставте цей числівник у формі родового відмінка. Що треба знати?


VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Розкажіть, що нового ви дізнались сьогодні про числівник.

— Написання яких числівників треба запам’ятати?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання


VII. Домашнє завдання

Правило на с. 14; вправа 23; вивчити словникові слова.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити