РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 89
Тема. Дієслова, що виражають незавершену та завершену дію
Мета: ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслова, провести спостереження за виражальними ознаками дієслів, що означають незавершену та завершену дію, їх істотними ознаками; розвивати мовлення дітей; виховувати навички збереження життя.
Обладнання: картки із дієсловами для гри, картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Конкурс творів-фантазій «Якби птахи і звірі вміли говорити»
Діти зачитують свої твори.
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Спиши. Визнач час, число дієслів.
Мов лебединий пух, паде
Дрібний сніжок спроквола.
Як збудиться — то все буде
Білесенько довкола.
(Б. Лепкий)
Картка 2
Випиши дієслова минулого часу. Визнач їх число.
Була весна, щедра, мила,
Промінням грала, сипала квітки.
Все ожило, усе загомоніло.
Зелений шум, веселая луна.
Прилинув вітер і в тісній хатині
Він про весняну волю заспівав.
У вікно заглянули від яблуні гілки,
Посипались біленькі квітки.
Картка 3
Випиши, розкриваючи дужки, спочатку дієслова, що пишуться з не окремо, а потім ті, що пишуться разом.
(Не)хтувати, (не)читати, (не)валити, (не)навидіти, (не)здужати, (не)відступати, (не)говорити, (не)співати, (не)вгавити, (не) заважати.
Картка 4
Спиши текст. Підкресли дієслова із -ся, добери до них початкову форму.
БІДА МОВЧИТЬ
Літали горобчики, гралися та й знайшли на смітнику три конопляні зернятка. Засперечалися. І почали битися.
Та так б’ються, та так скубуться, аж догори скачуть, аж пір’я з них летить...
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Користуючись схемою, встановіть зв’язки у реченнях.
Могутній дуб радів яскравому сонцю.
Зрадів соловейко у зеленому гаю.
— Чим схожі, а чим різняться дієслова радів і зрадів?
— Поміркуйте, яка дія закінчилася.
III. Оголошення теми й мети уроку
— То з чим сьогодні будемо знайомитись?
— А що будемо вчитися робити?
— Як ви думаєте, а дієслова майбутнього часу можуть позначати завершену дію?
— Тож давайте перевіримо.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошукова робота (за матеріалом вправи 99)
— Які висновки ви можете зробити з цієї вправи?
— Чи може дієслово в майбутньому часі позначати завершену дію?
— А в теперішньому?
— Звірте свої висновки із правилом на с. 54.
2. Колективне коментоване виконання вправи 100
— А чи можуть дієслова в неозначеній формі позначати завершену дію?
— Порівняйте будову дієслів неозначеної форми. Як передається завершеність дії?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Творча робота за варіантами
— З дієслів, записаних на дошці, утворити:
I варіант — всі можливі форми незавершеної дії;
II варіант — всі можливі форми завершеної дії.
Говорити, писати, читати.
Наприклад:
I варіант — говорити — говорив, заговорив, буде говорити, говоритиме.
II варіант — говорити — заговорив, заговорить.
— Чому дієслів, що виражають незавершену дію, виходить більше? (Тому що в теперішньому часі дієслово завжди виражає тільки незавершену дію.)
2. Хвилинка каліграфії
бе бере же береже б
Береженого і Бог береже.
— Як ви розумієте цю приказку?
— А які небезпечні ситуації можуть чатувати на нас у повсякденному житті? Як їм запобігти?
— Яку дію виражає дієслово в цій приказці?
— Змініть його так, щоб воно виражало завершену дію.
3. Робота із текстом (за вправою 101)
— А як би ви діяли у такій ситуації?
— Завдання 3 виконайте самостійно.
4. Робота із словниковими словами
VI. Підсумок уроку
1. Гра «Знайди пару»
Декілька учнів отримують картки із дієсловами: летіти, злетіти, грюкати, грюкнути, малювати, змалювати, перемальовувати, перемалювати, зчищати, зчистити.
За командою вчителя вони збираються парами «незавершена дія + завершена дія».
Учні класу перевіряють правильність виконання завдання.
— З чим ми сьогодні познайомились?
— Яку особливість мають дієслова теперішнього часу?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 54; вправа 102.