РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 93
Тема. Перша і друга дієвідміни дієслів
Мета: познайомити дітей з дієвідмінами дієслів, показати граматичний зміст поняття дієвідміна, формувати в учнів вміння розрізняти дієслова І і ІІ дієвідмін; розвивати дієслова І і ІІ дієвідмін; розвивати вміння співвідносити, зіставляти; виховувати дбайливе ставлення до живої природи.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання. Вправа 114
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Змініть за числами та особами: жити, сидіти.
— Виділіть закінчення.
— Що цікавого побачили? (Різні закінчення в однакових формах)
— Чим відрізняються закінчення? (и — е)
— Як ви думаєте, чому так відбувається?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні дізнаємось, чому одні дієслова в закінченнях мають е, а інші — и.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Самостійна робота із правилом
— Прочитайте правило на С. 62. Можливо, воно допоможе нам розв’язати нашу проблему.
— Розкажіть, про що дізналися.
2. Складання схеми-опори
— Давайте спробуємо скласти опорну схему за цим правилом.
— Чому ж дієслова в однакових формах мають різні закінчення? (Тому що належать до різних дієвідмін.)
— Як ви думаєте, чи потрібно нам вміти визначати дієвідміну дієслів? Для чого?
— Подивіться на схему. Яка форма дієслова може допомогти чітко розрізнити дієвідміни? (Тільки форма 3-ї особи однини, оскільки ненаголошені е — и дуже схожі у вимові одна на одну, неможливо їх чітко розрізняти.)
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективна робота (вправа 117)
— Як визначити дієвідміну дієслова?
2. Коментар до домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
Складання алгоритму.
— Що нового дізнались на уроці?
— А що вчилися робити?
— Давайте складемо алгоритм (послідовність дій), який допоможе нам визначити дієвідміни.
Як визначити дієвідміну дієслова?
1. Поставте дієслово в 3-ю особу множини. (Вони...)
2. Виділити закінчення.
VII. Домашнє завдання
Правило — с. 62, алгоритм у зошиті, вправа 118.