РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 96
Тема. Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи
Мета: познайомити учнів з системою закінчень дієслів 3-ї особи однини і множини, вчити розпізнавати дієслова 3-ї особи, правильно писати й вживати їх у мовленні, підготувати дітей до знайомства з орфограмою «Ненаголошений голосний у закінченнях дієслів»; розвивати культуру письмового спілкування; виховувати почуття патріотизму, інтерес до історії країни.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 129
Діти обмінюються листами, читають їх, обмінюються враженнями.
Вчитель пояснює, що лист — особиста інформація, яку читати має право лише той, кому вона адресована.
— Які дієслова 2-ї особи ви вживали у листах?
— Що ви можете розповісти про дієслова 2-ї особи І і ІІ дієвідмін?
2. Робота із словниковими словами
— Замініть одним словом, запишіть:
✵ школяр, який цікавиться і досліджує природу (юннат);
✵ людина, яка грає у футбол (футболіст);
✵ характеристика будь-якого об’єкта, яка вимірюється у градусах (температура);
✵ найбільша одиниця ваги (тонна);
✵ жорстко встановлений порядок (дисципліна);
✵ зоровий або слуховий умовний знак для передачі будь-якого повідомлення (сигнал).
— Чим схожі всі ці слова? (Всі вони — іменники.)
— Спробуйте утворити від будь-якого іменника спільнокореневе дієслово. Поставте його у форму 2-ї особи однини.
— Про що може розповісти закінчення дієслова?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Систематизуйте закінчення: -еш, -у, -ете, -емо.
|
Однина |
Множина |
1-а особа |
-у |
-емо |
2-а особа |
-еш |
-ете |
— Які ще закінчення можливі у цих особах? Чому? (-иши, -имо, -ите)
— А чого не вистачає в цій таблиці? (Закінчень 3-ї особи)
III. Оголошення теми і мети уроку
— Отже, скажіть, чим ми будемо сьогодні знайомитися?
— Спробуйте спрогнозувати, з чим ми можемо там зустрітися? (Мабуть, знову з літерами -е та -и в закінченнях дієслів залежно від дієвідміни.)
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошукова робота (за вправою 130)
Роботу провести колективно.
— Визначте не тільки час, дієвідміну, а й особу дієслів.
— Виберіть дієслова тільки 3-ї особи. Визначте закінчення.
— Звірте свої спостереження із таблицею з вправи 131.
— Підготуйте усну розповідь про закінчення дієслів І та ІІ дієвідміни у 3-й особі однини і множини.
— Звірте свої спостереження із правилом на с. 70.
2. Творчий диктант за варіантами
I варіант — утворює і записує форму 3-ї особи однини дієслова теперішнього часу;
II варіант — утворює і записує форму 3-ї особи множини дієслова теперішнього часу.
Мати, говорити, везти, ходити, вести, важити, чекати.
— Визначте закінчення.
— Чим зумовлений вибір голосного в закінченнях дієслів?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Вибіркове списування (за вправою 130)
2. Самостійна робота з підручником (вправа 132)
— Визначте дієвідміни слів, які змінювали.
— Як впливає дієвідміна на закінчення дієслів?
— Що ви можете розповісти про закінчення 3-ої особи однини і множини дієслів теперішнього і майбутнього часу?
VI. Підсумок уроку
1. Перевірка роботи шляхом постановки питань
— Подумайте, які питання за матеріалом сьогоднішнього уроку ви можете поставити.
— Виберіть товариша і поставте йому своє питання.
У разі потреби вчитель допомагає дітям сформулювати питання й дати відповідь на них.
— Чи цікаво вам було сьогодні на уроці?
— Які корисні відомості ви отримали на сьогоднішньому уроці?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 70; вправа 133.