РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 98
Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу
Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Перевірка вправи 133
2. Відновлення таблиці
Дієслова теперішнього і майбутнього часу |
||
|
однина |
множина |
1-а особа |
? (-у, -ю) |
? (-емо, -ємо, -имо, -їмо) |
2-а особа |
? |
? |
3-я особа |
? |
? |
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Словникова робота
— Чим схожі слова у стовпчику?
З_л_ніти —
Ш_рокий —
Д_рева —
— Поясніть, як перевірити ненаголошений голосний у коренях слів.
2. Створення проблемної ситуації
Вчитель відкриває другий стовпчик слів:
Пожива_ш —
Злож_ш —
Вимов_ш —
Витягн_ш —
— Що спільного в цих словах? (Вони — дієслова, всі — у 2-й особі однини, майбутнього часу, в кожному пропущена літера в закінченні.)
— Чому пропустили літеру? (Тому що вона ненаголошена, незрозуміло, що писати — -е чи -и.)
— Дайте назву цій орфограмі. (Ненаголошений голосний у закінченнях дієслів)
— Хто зможе її перевірити?
— Як ви думаєте, чи підійде нам спосіб перевірки ненаголошеного голосного у корені?
III. Оголошення теми й мети уроку
— Отже, з якою орфограмою ми будемо сьогодні працювати?
— А що ми будемо вчитися робити?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошукова робота
— Спробуйте дібрати перевірні слова до дієслів.
— Що ж тепер робити?
— Подивіться на таблицю, складену нами протягом трьох уроків. Можливо, вона підкаже нам вихід.
— Згадайте, чим зумовлене вживання літер е та и в закінченнях дієслів.
— То якою ж підказкою можна користуватися, вибираючи ненаголошений голосний для закінчення дієслова?
2. Робота з правилом, складання алгоритму
— Прочитайте правило. Чи правильною була наша здогадка?
— На одному з уроків ми склали з вами алгоритм, за допомогою якого можна визначити дієвідміну дієслова.
(Вчитель вивішує його на дошці.)
Як визначити дієвідміну дієслова?
1) Поставити в 3-й особі множини.
2) Виділити закінчення.
— Подумайте, як можна доповнити цей алгоритм, щоб потім його можна було використати при перевірці ненаголошеного голосного в особових закінченнях дієслів.
3) Вставити ненаголошений голосний у закінченні дієслова.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективне коментоване виконання вправи 134
— Виберіть слова, в яких відразу можна поставити пропущений голосний. Чому?
— В інших ми перевіримо ненаголошений голосний у закінченнях дієслів за допомогою складеного нами алгоритму.
2. Самостійна робота з алгоритмом (за вправою 135)
— Як визначити ненаголошений голосний у закінченні дієслова?
3. Робота із словниковим словом. Хвилинка каліграфії
м’я пам’я ф’ю р’ю д’ї
— Цей алгоритм ми вивчимо напам’ять.
— Для чого необхідно це зробити?
— Зверніть увагу на написання слова напам’ять. У ньому прийменник на та іменник пам’ять пишуться разом.
— Внесіть слово до словничка. Підкресліть орфограму.
— Пропишіть рядок цього слова каліграфічно, підкреслюючи орфограму.
VI. Підсумок уроку
1. Розподільний диктант
— Розподіліть дієслова у два стовпчики за дієвідмінами.
Помиєш, ходиш, напишеш, важите, вийдеш, вилазите, говориш, набираєте.
— Поясніть вибір особових закінчень дієслів.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 71, алгоритм у зошиті; вправа 136; повторити словникові слова.