Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків

Урок 12. ЗАМІТКА ДО ГАЗЕТИ.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА РОЗДІЛОМ «ТЕКСТ»

Мета: ознайомити учнів з формою написання замітки та її характерними особливостями; узагальнити знання учнів за темою «Текст»; розвивати зв'язне мовлення; виховувати самостійність, уважність.

Хід уроку

I.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 26)

III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

—    Щотижня в нашій країні видається велика кількість газет і журналів. У них уміщена інформація про якісь конкретні події. Сьогодні ви ознайомитеся з формою написання замітки до шкільної газети, з її характерними особливостями.

IV.     СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.       Ознайомлення із заміткою до газети. Вправа 46 (с. 25)

—      Прочитайте текст вправи.

—       Порівняйте його з текстом, який ви складали вдома.

—       Які відмінності ви помітили?

2.       Розвиток мовлення

—        Яку цікаву справу виконував ваш клас?

—        Як би ви про це розповіли учням з іншої школи?

3.          Робота за тлумачним словником

Газета — періодичне, друковане на великих аркушах паперу видання, яке містить різноманітні матеріали про події суспільно-політичного, культурного життя.

—        Діти, а хто готує матеріали для газет і журналів? (Кореспонденти, журналісти)

—         Хто такий кореспондент?

Кореспондент — співробітник газети, журналу, радіо, або приватна особа, яка надсилає свої інформації з місць.

—         А хто такий журналіст?

Журналіст — професійний літературний працівник газет, журналів, радіо та інших органів інформації та пропаганди.

4.        Робота з примірником газети

—       Розгляньте номер газети (дитяча газета).

—       Які рубрики є в цьому примірнику газети? (Передова стаття, повідомлення про факти і події з життя країни, новини із життя країни, новини із життя зарубіжних країн, статті про події в галузі науки і культури, художні твори, оголошення, інформація...)

5.        Спостереження за мовним матеріалом

ПОВЕРНУТИСЯ Б ЗНОВ У ГІМАЛАЇ

Погодні аномалії дошкуляють не лише людям, а й тваринам. Так, у Харківському зоопарку спеціалісти розповіли нам, що гімалайські ведмеді довго не могли залягти в зимову сплячку, бо термометр узимку показував плюсову температуру. Тільки після того, як до України прийшли морози, ведмеді нарешті заснули і на якийсь час полишили мрії повернутися в Гімалаї.

А. Хвильовий

—       Прочитайте статтю (замітку).

—        Який вона має заголовок?

—         Про яку проблему розповів автор?

—          Хто автор цієї замітки?

—          Як по-іншому можна назвати замітку до газети?

6.        Обговорення плану роботи над заміткою (статтею). Вправа 47 (с. 26)

—        Хто може писати статті у шкільну газету?

—        Про що можна написати у шкільну газету?

—        Сьогодні ви будете дописувачами в шкільну газету. А щоб правильно написати замітку, ми скористаємося пам’яткою, поданою у вправі 47.

7.        Робота в групах

—        Напишіть замітку за темою: «Спостереження під час екскурсії до осіннього парку».

8.        Звітування груп. Виправлення мовних помилок

9.         Фізкультхвилинка

V.         УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1.          Ознайомлення з написанням листа. Вправа 48 (с. 26-27)

Виразне читання листа, поданого у вправі

—         До кого звертається автор?

—         Про що він повідомляє?

—          Які відмінності в оформленні листа і замітки ви помітили?

2.         Хвилинка спілкування

—           Про яку цікаву послугу розповідають автори підручника?

—            З якою метою люди вигадали електронну пошту?

—           Яких правил слід дотримувати школярам під час користування комп’ютером?

3.           Узагальнювальна бесіда

—              Що таке текст?

—              Що можна скласти до тексту? З якою метою його складають?

—              Які типи текстів вам відомі?

—              Як уникнути повторення в тексті?

—              Чим художній текст відрізняється від науково-популярного?

—              Чим особливий текст-міркування?

—              Що робить наше мовлення образним?

VI.         ПІДСУМ0К УРОКУ

—           Чи сподобався вам урок?

—            Що цікавого ви навчилися робити на уроці?

—             З якими новими словами ознайомилися?

VII.           ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 49 (3), с. 27.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити