Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків

РЕЧЕННЯ

Урок 14. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ.

ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ

Мета: продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті і складати самостійно; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.      АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 26)

—     Чим відрізняється речення від слова?

III.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

—      Сьогодні на уроці ви будете вчитися визначати види речень за метою висловлювання та інтонацією, правильно їх записувати і читати, а також складати самостійно. А допоможе вам оволодіти цими вміннями і навичками тема «Речення».

—      Прочитайте (с. 28), що цікавого ви дізнаєтеся з цього розділу.

IV.      СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.        Колективне виконання вправи 50 (с. 29)

—       Прочитайте текст вправи з урахуванням розділових знаків.

•     Упізнавання речень за метою висловлювання.

•     Виписування учнями речення зі звертанням.

—       Поясніть правопис розділових знаків в останньому реченні.

2.         Робота за таблицею. Вправа 51 (с.29)

—       Які бувають речення за метою висловлювання?

—        Наведіть приклади.

—         Який розділовий знак ставимо в кінці розповідного речення?

—         Що таке розповідне речення?

—         У кінці якого речення ставимо знак питання?

—          Яке речення називають питальним?

—. Наведіть приклади.

—         Які речення називають спонукальними? Що вони виражають?

—         Який розділовий знак ставимо в кінці спонукального речення?

—          Що вам відомо про окличні речення?

3.           Спостереження за інтонацією речень, різних за метою висловлювання

1)         Настала журлива пора прощання з красним літечком.

          

—        Зробіть висновок про інтонацію розповідного речення.

2)         Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

         

            Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

          

            Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

—         Які особливості має інтонація питального речення?

—         Як ми виділяємо в питальному реченні те слово, яке показує, про кого або про що запитується в реченні?

1)            Будьте уважними до своїх друзів.

Терпляче вислуховуйте того, хто говорить.

Перестаньте порушувати дисципліну!

—        Які це речення за метою висловлювання?

—         Порівняйте інтонацію 1-го, 2-го речень і 3-го речення.

—         Який висновок можна зробити?

2)          Любіть Україну, як сонце, любіть! (В. Сосюра)

         

—          Зробіть висновок про речення з окличною інтонацією.

1.           Вибіркове списування. Вправа 52 (с. 29-30)

Мовчазне читання тексту учнями

—           Що цікавого дізналися з тексту?

—            Який заголовок можна дібрати до тексту?

—            Прокоментуйте, які розділові знаки стоять у кінці кожного речення.

—            Чому деякі слова в тексті написані з великої букви?

—            Запишіть у зошити третій абзац тексту.

—            Назвіть виділені слова.

—            Випишіть їх з тексту та виконайте звуко-буквений аналіз цих слів.

2.          Фізкультхвилинка

I.          УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1.          Вправа «Будівельники»

—          Перебудуйте розповідні речення на спонукальні.

Ми любимо свою землю.

Перед уживанням їжі треба мити руки.

За партою слід сидіти рівно.

Кожна людина повинна берегти рідну природу.

2.        Письмо з пам'яті

—       Запишіть вірш з пам’яті. Визначте тип речень.

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче, і миліш,

і дорожче в час недолі?!

                     Олександр Олесь

II.       ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Незакінчене речення»

        На сьогоднішньому уроці я вдосконалив (ла) свої знання про...

•        На сьогоднішньому уроці я навчився (лася)...

•        Мені було цікаво, коли...

III.      ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 53, с. 30.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити