Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків

Урок 1. МОВА — БЕЗСМЕРТНИЙ СКАРБ НАРОДУ

Мета: поглибити знання учнів про мову як засіб людського спілкування; актуалізувати знання дітей про державні символи України; розвивати індивідуальне мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе і бережливе ставлення до мови.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель посміхається —

Урок наш починається!

Будемо мову ми рідну вивчати

Залюбки і повсякчас.

Тож рівненько всі сідаймо,

Працювати починаймо!

II.    ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПІДРУЧНИКОМ «УКРАЇНСЬКА МОВА» ДЛЯ 4-го КЛАСУ

1.       Бесіда

—     Розгляньте обкладинку.

—     Як називається підручник? («Українська мова»)

—     Хто є його авторами? (М. С. Вашуленко, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко)

—     Розгорніть підручник.

—     Які умовні позначення ви побачили?

—     Прочитайте, що вони означають.

2.       Заучування вірша М. Хоросницької «Матусин заповіт»

Раз казала мені мати:

«Можеш мов багато знати,

Кожну мову шанувати,

Та одну із мов усіх

Щоб у серці ти зберіг».

В серці ніжну і погідну

Збережу я мову рідну!

—     Як називається наша рідна мова? (Українська)

—     Звідки виникла ця назва? (Від назви держави Україна)

—     Назвіть символи нашої держави.

—     Що ви можете про них розповісти?

—     Зверніть увагу, що надруковано на с. 3.

—      А що таке гімн? (Урочиста патріотична пісня, яка уславлює державу)

—      Хто є авторами Державного Гімну України?

3.      Робота над текстом Гімну України

1)      Читання тексту Гімну України вчителем.

—     Значення яких слів було для вас незрозумілим?

2)     Повторення правил поведінки під час слухання Гімну України.

3)     Слухання Гімну України (аудіозапис).

—     Які почуття охопили вас?

III.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

—      Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати нашу рідну мову. Перший розділ, над яким ми будемо працювати, називається «Мова і мовлення».

—      Прочитайте (с. 4), що цікавого ви дізнаєтеся з цього розділу.

IV.      СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.        Фронтальна робота. Вправа 1  (с.5)

Учні розповідають, що вони знають про українську мову; про види мовлення.

На дошці — таблиця.

—     Чим мова відрізняється від мовлення?

Висновок. Мова — це широке поняття, а мовлення — вужче. Адже мовлення — це запас слів, якими володіє конкретна людина. Вона може розвивати своє мовлення, і це є показником культури особистості.

2.     Усне виконання вправи 2 (с. 5)

Учні виразно читають текст.

—      Поясніть значення слова скарб.

—      Про які скарби йдеться у тексті С. Носаня?

—      Спробуйте стисло переказати прочитаний текст.

(Учитель заслуховує відповіді учнів.)

3.       Розвиток мовлення. Вправа 3 (с. 5-6)

Читання тексту вправи «ланцюжком»

—     Яке місце займає мова у вашому житті?

—     Чи можна вважати освіченими й культурними людей, запас слів яких є обмеженим?

—      Спробуйте вдосконалити власне мовлення. Для цього виконайте друге завдання вправи 3. (Заслухати відповіді учнів.)

—     Які слова ви змінили?

—      Запишіть абзац, який ви переробили, в зошити.

4.        Фізкультхвилинка

V.         УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1.         Робота над текстом. Вправа 4 (с. 6)

Самостійне читання тексту

—     Спробуйте дати відповідь на питальні речення з тексту.

—      Назвіть книжку та її автора, яку ви прочитали не так давно.

—       Що цікавого ви дізналися з книги?

Учні зачитують назви книжок і діляться враженнями від прочитаного, заохочуючи однокласників до читання.

2.      Словникова скарбничка

—     Прочитайте слова.

—      Спробуйте пояснити, як вони утворилися. (За допомогою злиття слів «що» та «година»; «що» та «день», «що» та «місяць», «що» та «тиждень».)

Такий спосіб творення слів називається словотворенням.

3.     Проблемна ситуація

—      Прочитайте запитання на с. 6 підручника, виділене чорним жирним шрифтом.

—     Дати правильну відповідь на це запитання нам допоможе вправа 5 на с. 6 підручника.

Учні ознайомлюються з текстом і дають відповідь на запитання вчителя.

—     Що цікавого ви дізналися з тексту?

—     Запишіть перше речення тексту.

—    Підкресліть у ньому слова, з правописом яких ви ознайомилися сьогодні на уроці.

4.      Слухання поезій Т. Шевченка

—     Який з віршів Т. Г. Шевченка ви пам’ятаєте? (Учні зачитують рядки з творів Т. Шевченка. Якщо дітям важко пригадати, тоді вчитель починає цитувати рядки з творів поета, а учні їх продовжують.)

—     Чи зрозумілою є поезія, створена понад 100 років тому?

—     Які слова в сучасній мові не вживаються?

VI.     ПІДСУМОК УРОКУ

—      Чому кажуть, що мова — безсмертний скарб народу?

—     Яке поняття ширше: «мова» чи «мовлення»?

—       Як ви збагачуєте своє мовлення?

VII.      ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 5 (4), с. 6-7.

 









загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.