Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків
Урок 25. ПОДІЛ НА ГРУПИ СЛІВ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДО РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ. СЛУЖБОВІ СЛОВА
Мета: відновити і закріпити знання учнів про слова — назви предметів, ознак, дій; повторити поняття «частини мови», «іменник», «прикметник», «дієслово»; формувати вміння розрізняти самостійні частини мови за питаннями, відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 36)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Ну, а візьмемо назву — дієслово,
само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу до нього не навів,
а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету
якусь його ознаку чи прикмету.
Частини мови! Назви наче й звичні,
полюбиш їх — красиві, поетичні!
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені. Й підхопив народ!
Д. Білоус
Не задумавсь, відкіль
оті у нашій мові злитки золоті?
Як намистинки диво калинове -
частини мови!
Який співець, поет, який письменник
уперше слово вигадав — іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло — визначати речі,—
ім’я, найменування і наймення;
робота, біль, і радість, і натхнення.
— Сьогодні ми здійснимо подорож до країни Морфології. У ній живуть різні частини мови.
— Сьогодні ми пригадаємо вивчені у 3-му класі самостійні частини мови, будемо розрізняти їх за питаннями; відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею
Назвіть частини мови, які є самостійними.
— Що називають іменником? прикметником? дієсловом?
— Чим самостійні частини мови відрізняються від службових?
2. Письмо з коментуванням
— Запишіть речення. Визначте, до яких частин мови належать слова в реченні.
У вересні діти прийшли до рідної школи і сіли за парти.
3. Колективне виконання вправи 84 (с. 44)
1) Виразне читання вірша і знаходження слів, вжитих у переносному значенні.
2) Гра «Назви частину мови».
Учитель називає слова із вправи, а учні сигналізують карткою із зображенням літер «І», «П», «Д».
3) Самостійна робота.
— Запишіть речення з іменником мати.
— Запишіть речення з дієсловом мати.
Перевірка виконаної роботи.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Усне виконання вправи 85 (с. 44)
— Поясніть виділений у тексті вислів.
— Які прикметники використав автор у своєму вірші?
Усне виконання третього завдання вправи.
2. Виділення службових слів. Вправа 86 (с. 44)
— Які службові слова ви почули у лічилці?
— Чи можна поставити до них питання?
— Яку роль у реченні вони виконують?
3. Пояснювальний диктант
— Запишіть під диктування слова, розміщуючи їх у три колонки: іменники, прикметники, дієслова.
Радість, допомагати, чудовий, школа, веселий, батько, слухати, високий, прочитати, українська.
Висновок. Кожне слово належить до певної частини мови.
4. Самостійна робота
— Доберіть спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови.
1 варіант
Білизна — ..., ...;
зима — ..., ...;
радість — ..., ...
2 варіант
Мороз — ..., ...;
шум — ..., ...;
праця — ..., ...
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вчилися робити на уроці?
— Як дізнатися, до якої частини мови належить те чи інше слово?
— До яких слів не можна поставити питання?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 86 (3), с. 44.