Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків
ІМЕННИК
Урок 26. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ
Мета: актуалізувати знання учнів про іменник, його значення, граматичні ознаки; розвивати вміння знаходити іменник у тексті серед інших частин мови; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 86(3), с.44)
Індивідуальне опитування.
2. Гра «Допоможи Незнайкові»
— Виправте помилки і запишіть слова правильно.
Щодено, посиредині, портред, окиан, в літку, допобачення, горезонт.
3. Бесіда
— З чого складається наше мовлення? (З речень)
— З чого складаються речення?
— Як групуються слова у мові? За якими ознаками?
— Які частини мови вам відомі?
— Яку роль у мовленні виконує кожна з них?
— Наведіть приклади слів, що належать до відомих вам частин мови.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми пригадаємо, що нам відомо про іменник; розширимо свої знання про лексичне значення іменника.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею
2. Колективна робота над вправою 87 (с. 45)
Виразне читання вірша
— Які іменники використані в тексті?
— Які з іменників належать до істот, а які — до неістот?
— Наведіть власні приклади.
— Що ви знаєте про правопис власних іменників?
— Наведіть приклади власних і загальних іменників.
3. Робота в парах. Вправа 88 (с. 45)
Учні читають правило і ставлять одне одному питання за його змістом. Один учень запитує, другий відповідає. Потім вони міняються ролями.
— Наведіть власні приклади іменників.
— Що у науці про мову називають предметом?
Підказочка. Читай уважно додатковий теоретичний матеріал на с. 45 унизу сторінки.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. «Працюймо разом!». Уточнення предметності іменника
1) Бесіда.
— Наведіть приклади іменників, що означають назви предметів, які можна побачити, почути, до яких можна доторкнутися.
— А які іменники означають те, про що можна лише подумати? (Радість, сум, сміливість, біль, холод, любов)
— Яке питання можна поставити до цих іменників? (Що?)
Висновок. До іменників належать слова, які мають абстрактне значення і відповідають на питання що?.
2) Виконання вправи 89 (с. 46).
— У чому полягає різниця між предметом і словом?
— Порівняйте характеристику предмета підручника і характеристику слова, яке називає цей предмет.
Висновок. Коли ми даємо характеристику предмету підручник, то розповідаємо про його форму, розміри, матеріал, з якого він виготовлений, яке має призначення.
Коли ми даємо характеристику слову підручник, то розповідаємо про кількість звуків і букв у слові, до якої частини мови належить це слово, які його граматичні ознаки (рід, число, відмінок, член речення) має.
3) Самостійне виконання третього завдання вправи 89.
2. Поетична хвилинка
— Прочитайте виразно уривки з віршів М. Грабоуса.
• Взявши ножиці у руки —
Це Василькова вже звичка,—
Хлопчик вирізав без муки
Із паперу чоловічка.
✵ Таня просить свого тата:
— Сонце зупини,
Хочу я його впіймати,
Тільки двері відчини.
— Знайдіть у них іменники, які не мають роду. Чому ви так уважаєте?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку частину мови пригадали на уроці?
— Що називають іменником?
— Як змінюється іменник?
— Які граматичні ознаки має іменник?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 91, с. 47.