Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків

Урок 29. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКА

Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника в реченні; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру письмового мовлення.

Хід уроку

I.        ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось дзвінок сигнал нам дав —

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок мови починаймо.

II.       АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.       Перевірка домашнього завдання (вправа 99, с. 50)

—      Прочитайте складені речення.

«Ланцюжком» учні називають іменники з речень та визначають їх рід та число.

2.       Самостійна диференційована робота на картках

1       варіант

Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників: їжа, страва, харч, корм, пожива.

Восени люди заготовляють для тварин — ... (корм).

Комахи під корою дерев знаходять — ... (поживу).

У дорогу турист узяв із собою — ... (їжу).

2       варіант

Замінити словосполучення найбільш влучним іменником-синонімом. Восени падає листя — ... (листопад).

Сильний дощ — ... (злива).

Дрібний осінній дощ — ... (мряка).

Перевірка виконаного завдання.

3.      Каліграфічна хвилинка

—      Закресліть літери, що найчастіше повторюються, та утворіть слово.

П, б, з, е, р, е, б, з, а, з, б, е, ц, б, е, з, я (Праця)

—      Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.

—      Доберіть спільнокореневі слова до слова праця. (Працівник, працювати, працьовитий)

—      Утворіть нові слова за допомогою префіксів: на-, до-, пере-. (Напрацювати, допрацювати, перепрацювати)

—      Складіть прислів’я.

марнує, годує, людину а, лінь, Праця.

(Праця людину годує, а лінь — марнує.)

—        Знайдіть антоніми.

—        До якої частини мови вони належать?

III.        ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

—         Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Іменник». Повторимо відмінювання іменників, дізнаємося цікаві відомості про називний відмінок іменника, будемо вчитися визначати відмінок іменників у реченні.

IV.       СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.         Колективне виконання вправи 100 (с. 51)

Учні читають прислів’я і приказки та пояснюють їх зміст.

—        Яке слово повторюється в кожному реченні?

—         Випишіть ці слова в зошити.

—         Яка частина слова змінилася? Виділіть її.

—         Як ви вважаєте, чому змінилися закінчення іменників? (Тому що вони відповідають на різні питання.)

—         Таку зміну іменників за питаннями називають відмінюванням.

—         Чи змінилося значення цього слова? (Ні. Змінилася лише його форма.)

2.          Робота в парах. Вправа 101 (с.51)

Опрацювання правил, які необхідно запам’ятати.

—         Поставте одне одному запитання за змістом правил та дайте на них відповідь.

3.         Колективне виконання вправи 102 (с. 51-52)

          Розглядання таблиці відмінювання іменників.

•          Колективне заучування назв відмінків по порядку і питань, на які вони відповідають.

—         Що цікавого ви помітили у питаннях називного і знахідного відмінків? Давального і місцевого?

•          Усне відмінювання іменника день.

•          Самостійне виконання завдання 4 до вправи.

4.         Лірична хвилинка. Вправа 103 (с. 52-53)

—        Які назви відмінків ви почули у вірші?

—        На які питання вони відповідають?

—        Чому відмінки мають такі назви?

Розвиток мовлення

Складання розповіді про один з відмінків.

5.       Фізкультхвилинка

V.       УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1.      Тренувальна вправа 104 (с. 53)

•          Виразне читання вірша Н. Голуб.                                                    

•          Визначення початкової форми іменників (усно)

Підказочка. Форма називного відмінка однини є початковою формою іменника.

•          Вибіркове списування з граматичним завданням.

Смереки (смерека), ясени (ясен), тополі (тополя), квіти (квітка), трави (трава), сади (сад), вірші (вірш).

          Визначення кличної форми виділених іменників.

2.        Письмо з пам'яті. Вправа 105 (с. 54)

          Самостійне визначення закінчення і відмінка у іменника, який повторюється в кожному реченні.

•          Усне добирання синонімів з довідки.

VI.       ПІДСУМОК УРОКУ

—       Що цікавого ви дізналися на уроці?

—       За якими відмінками змінюються іменники?

—      Що є початковою формою іменника?

VII.      ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 106, с. 54.









загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.