Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків

Урок 5. СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ

В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ

Мета: вчити учнів виявляти в тексті слова, які містять важливі відомості тексту, виділяти їх у тексті за допомогою інтонації; розвивати вміння оформлювати діалог на письмі; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І.         ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.        АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. 13)

—       Прочитайте списану строфу.

—       Прочитайте слова, у яких букви позначають два звуки.

—       Назвіть ці букви.

—       До якого слова склали звукову модель? Прокоментуйте її.

2.        Каліграфічна хвилинка

Загадка

Голі поля, мокне земля.

Дощ поливає.

Коли це буває? (Восени)

—                Запишіть каліграфічно.

Вв Вв Вв во ен се восени

—      Складіть прикмети. Підкресліть антоніми.

Восени багач,                                         

то взимку морозно

Як восени погідно,                                

то восени хліб у коморі.

Як у травні дощ надворі,   

а навесні прохач

 

3.     Фронтальне опитування

—     Що таке текст?

—     Як визначити тему тексту?

—      Як дібрати заголовок?

4.       Самостійна робота

—       Прочитайте текст.

—       Чи всі речення в цьому тексті потрібні? Обґрунтуйте свою думку.

—       Придумайте заголовок до тексту.

—       Запишіть текст і заголовок.

День був сонячний, теплий. В Оксанки було довге волосся. На небі жодної хмаринки. Сонце пестило землю лагідним теплом. Лагідний вітерець ледь-ледь колихав верхівки дерев.

III.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

—     Сьогодні ми з’ясуємо, що деякі слова відіграють важливу роль для висловлення думки в реченні, тексті; будемо вчитися виділяти їх інтонаційно та повчимося оформлювати діалог на письмі.

IV.     СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.      Спостереження за роллю слів, які допомагають передати послідовність подій. Вправа 21 (с. 13-14)

Читання тексту вправи учнями, добирання заголовка

—    Що цікавого дізналися з тексту?

—    Прочитайте виділені слова.

—     Яка їх роль у тексті? (Вони допомагають передати послідовність подій.)

—     Спробуйте переказати текст з опорою на виділені слова.

Висновок. Слова в тексті можуть указувати на послідовність подій, пов’язуючи між собою речення.

—     Запишіть ці слова у зошити і позначте у них префікси.

2.      Колективне виконання вправи 22 (с. 74)

—     Прочитайте виразно вірш Д. Павличка.

—     Як ви вважаєте, які слова передають головну думку вірша?

—     Ці слова слід вимовляти з більшою силою голосу.

Конкурс на кращого читця

—     Прочитайте питальні речення.

—     Визначте, яким за метою висловлювання буде останнє речення. Чому ви так уважаєте?

—     З якою метою ми виділяємо голосом деякі слова в усному мовленні?

3.      Фізкультхвилинка

V.      УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1.       Робота в парах. Вправа 23 (с. 74-75)

—      Прочитайте вірш А. Костецького.

—      Які речення за метою висловлювання вживає автор у своєму вірші?

—      Скільки осіб беруть участь у розмові?

—       Як називають таку розмову? (Діалог)

—       Повправляйтесь у виразному читанні діалогу.

—       Зверніть увагу на оформлення діалогу на письмі.

—       Запишіть діалог, дотримуючи розділових знаків.

2.        Гра «Кращий знавець мови»

—       Прочитайте і відгадайте загадку.

                ХТО ДІД?

З’їжджалися дочки у гості до діда:

ось там Завірюха санчатами їде,

за нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця хугу з собою веде.

А тільки-но вітер у полі завіє,

як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала

найменша — улюблена донечка Віхола.

 

—      Знайдіть слова-синоніми.

—      Поясніть заголовок.

—      Що може означати слово дід?

—      Розкажіть про свого дідуся.

VI.      ПІДСУМОК УРОКУ

—      Що нового дізналися на уроці?

—      У чому зазнали труднощів?

VII.      ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 24, с. 15.

 









загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.