Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків

Урок 6. ЗАСОБИ ЗВ'ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ

Мета: вчити використовувати лексичні засоби для зв'язку речень у тексті; розвивати вміння зв'язувати речення в тексті за допомогою особових займенників (він, такий, цей),слів (тоді, спочатку, потім); розвивати мовленнєві вміння учнів; виховувати любов до рідної землі.

Хід уроку

I.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроді не дрімати,

А старанно працювати.

II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.      Перевірка домашнього завдання (вправа 24, с. 75)

Виразне читання діалогів учнями.

2.      Каліграфічна хвилинка

—      Запишіть каліграфічно речення.

Ми любимо свою Україну.

—     Яке це речення за метою висловлювання?

—     Перебудуйте розповідне речення на спонукальне та запишіть каліграфічно.

—     Назвіть слова, у яких звуків більше, ніж букв.

III.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

—      Сьогодні ми розглянемо засоби зв’язку речень у тексті.

Щоб наші тексти були правильними і цікавими, ми будемо вчитися вдосконалювати їх, уникаючи повторення одних і тих самих слів, а допоможуть нам у цьому синоніми та слова, вжиті в переносному значенні.

IV.      СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.         Колективне виконання вправи 25 (с. 15)

Виразне читання учнями вірша Д. Чередниченка та визначення його головної думки

—      Як ви розумієте виділені слова?

—      Які синоніми можна дібрати до слів половинить, розтинає? (Роз’єднувати, мучити, терзати)

—      Прочитайте, які поради дає вам підручник, щоб уникнути повторення в тексті.

2.       Робота над текстом. Вправа 26 (с. 15-16)

Самостійне читання тексту учнями

—       Які слова вжиті в переносному значенні?

—        Як ви їх розумієте?

—        Назвіть виділені в тексті слова.

—        Яку роль вони відіграють?

3.         Словникова скарбничка

—       Яке слово в цьому тексті привернуло вашу увагу? (Ослін)

—       Поясніть його значення, скориставшись підказкою у підручнику.

4.        Самостійна робота

—        Прочитайте слова, записані на дошці.

Рано, спочатку, потім, удень, після уроків, пізніше, надвечір, увечері.

—       На що вказують ці слова? (На послідовність подій)

—       Використовуючи ці слова, складіть розповідь про свій день. (Учитель заслуховує кілька розповідей.)

5.      Фізкультхвилинка

V.      УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1.        Виконання тренувальної вправи 27 (с. 16)

Читання тексту «ланцюжком»

—      Яке слово повторюється в реченнях цього тексту?

—      Як уникнути повторів?

—      Яку роль відіграють виділені слова у поданому тексті?

—      Прочитайте текст з виправленими недоліками.

2.      Розвиток мовлення

Як ви допомагаєте патріотам України в цей нелегкий для країни час?

3.      Творча робота

—     Прочитайте текст.

—     Що цікавого дізналися з тексту?

—     Які у ньому недоліки?

—     Запишіть виправлений текст.

Колись польові волошки в наших краях не росли. Волошки попали до нас разом із житом. Почали сіяти на полях жито — виросли поруч із ним і волошки. Насіння волошок ховалося серед житніх зерен і так мандрувало разом із ними.

Підказочка. Під час удосконалення тексту використовуйте синоніми. Вони допоможуть вам уникнути повторення тих самих слів.

VI.    ПІДСУМОК УРОКУ

—     Яку тему розглянули на уроці?

—     Як уникнути повторів під час побудови тексту?

VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 28, с. 16-17.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити