УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік

І семестр

ТЕКСТ

УРОК 11. БУДОВА ТЕКСТУ. СКЛАДАННЯ ОСНОВНОЇ ЧАСТИНИ ЗА ПОДАНИМ ЗАЧИНОМ І КІНЦІВКОЮ

Мета: розширити знання учнів про текст; удосконалювати вміння визначати основні частини тексту; розвивати вміння будувати текст за поданими частинами; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати самостійність, уважність.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота з деформованим текстом

— Розмістіть у правильному порядку частини міркування.

[  ] Адже скільки про її кмітливість казок складено, скільки про винахідливість розказано.

[  ] Дійсно, хитрюща руда проноза.

[  ] Здавна лисицю вважали найхитрішим звіром.

— Які характерні ознаки має текст-міркування?

— Коли використовують тексти-міркування?

2. Каліграфічна хвилинка

Загадка

Є у мене вірний друг,

Має він чудовий слух.

Через поле і лісок

Подається голосок.

Він біжить по проводах:

Скажеш тут, а чути там. (Телефон)

— Запишіть каліграфічно.

Тт Тт тт ле фон       телефон

3. Гра «Конструктор»

— Утворіть слова з частиною теле-.

— Запишіть спільнокореневі слова до слова телефон.

До твого словничка

Телеграма — звістка, передана телеграфом; бланк з текстом такого повідомлення.

Телеграф — апарат для передавання і приймання на відстані різних повідомлень.

— Запишіть каліграфічно ці слова.

4. «Коли так говорять?». Робота з фразеологізмами

— Знайдіть відповідності та з’єднайте стрілками.

Зіпсований телефон

довго і часто розмовляти по телефону

Висіти на телефоні

неправильне повідомлення

Гарячий телефон

довго розмовляти по телефону

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Текст». Пригадаємо, з яких основних частин він може складатися. Це важливо знати і використовувати у своєму усному і писемному мовленні, щоб тексти були послідовні і логічні.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Збери врожай»

— Перший ряд збирає сунички.

Другий ряд збирає помідори.

Третій ряд збирає груші.

— Які слова у вас вийшли? (Зачин, основна частина, кінцівка)

— Коли ви чули такі слова?

2. Робота за таблицею

Текст

Зачин

називає тему висловлювання

Основна частина

розкриває думку, намічену в зачині

Кінцівка

завершує текст, підводить до висновку

3. Первинне закріплення

— Прочитайте текст.

Ось і останній серпневий день. Маленькому Петрикові до школи б іти, а він занедужав.

Боляче йому від думки, що всі завтра йтимуть уранці до школи, а він лежатиме.

От і світанок першого вересня. Ще тільки розвидняється, а Петрик уже не спить.

Зійшло сонце. Чує Петрик: ідуть діти, лунають веселі голоси. Защеміло серце.

Коли це скрипнули двері, хтось увійшов до кімнати. На дверях — учителька Марія Миколаївна, вона вчитиме його в першому класі. Усміхнулася вчителька, підійшла до Петрикового ліжка, поставила у велику вазу квітку.

І в Петрика сьогодні Перше вересня.

В. Сухомлинський

— Доберіть до тексту заголовок.

— З яких частин складається текст?

— Прочитайте зачин і кінцівку.

— Усно перекажіть основну частину.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Вправа «На гостину до казки»

— З якої казки цей уривок?

Телесику, Телесику! Приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити!

— Пригадайте зачин і кінцівку цієї казки.

2. Робота в групах

— Прочитайте кінцівку тексту.

— Визначте за нею тип тексту: опис, розповідь, міркування.

... А коли немає дощу, земля висихає, трава і дерева вкриваються пилом і всі рослини чекають вологи. Тому дощ дуже потрібний землі.

— Складіть твердження і доказ.

— Прочитайте, що у вас вийшло.

3. Творча робота

— За поданим зачином і кінцівкою складіть і запишіть оповідання. Кожну частину тексту пишіть з абзацу!

Хлопчики йшли лісовою стежкою. Вечоріло. Гарно в лісі:, тиша, запахи трав, квітів!

...

Хлопчики щиро подякували лісникові за гостинність.

4. Перевірка виконаної роботи

Заслухати 2-3 учнів.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що таке текст?

— З яких частин він складається?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити