УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
І семестр
РЕЧЕННЯ
УРОК 20. ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ
Мета: вдосконалювати знання учнів про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв'язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Слово заміни — нове речення склади!»
— Прочитайте. Виділені слова замініть однорідними членами речення.
Двоє дітей допомагають мамі у саду.
До вирію відлітають пташки.
Учні біля школи садили квіти.
— Запишіть і підкресліть однорідні члени речення із залежним словом.
— Які розділові знаки ви використали на письмі?
2. Каліграфічна хвилинка
в у на а за під але і й та
— Запишіть каліграфічно.
Вміння і труд все перетруть.
Вовк старіє, але не мудріє.
Слухай багато, а мало говори.
— Прочитайте свої записи.
— Назвіть однорідні члени речення.
— Що ви помітили: як можуть з’єднуватись однорідні члени речення?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вдосконалювати знання про однорідні члени речення, а також дізнаємося, за допомогою якої частини мови вони можуть з’єднуватися між собою.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя
— Однорідні члени речення можуть з’єднуватися за допомогою слів і, й, та, а, але. Це сполучники. Між однорідними членами перед сполучниками і (й) кома не ставиться.
Перед сполучниками а, але кома ставиться завжди.
2. Первинне закріплення
— Спишіть речення.
— Назвіть однорідні члени речення.
— Підкресліть сполучники при однорідних членах речення.
Реве та стогне Дніпр широкий.
На могилі кобзар сидить та на кобзі грає.
Любо, любо стало, пташечка зраділа і защебетала.
А я дивлюсь і серцем лину в рясний садочок в Україну.
3. «Попрацюймо разом!»
— Прочитайте речення.
І квіти, і трави, і води з весною вітають мене.
У садах уже дозріли і яблука, і груші, і сливи.
— Що цікавого ви помітили у цих реченнях?
Висновок. Кома ставиться перед сполучником і при однорідних членах речення, якщо він уживається більше, ніж один раз. І тоді однорідні члени речення вимовляються з перелічувальною інтонацією.
— Як вимовляються однорідні члени речення, з’єднані сполучниками а, але?
— Прочитайте речення.
Узимку сонце встає пізно, а сідає рано.
Верба хоч товста, але зсередини пуста.
Висновок. Якщо однорідні члени речення з’єднані сполучниками а, але, то вони вимовляються з інтонацією протиставляння: перший однорідний член вимовляється з підвищенням голосу, а другий — зі зниженням.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Поєднайте словосполучення за допомогою сполучників а, але.
— Прочитайте складені прислів’я з правильною інтонацією. Поясніть їх зміст.
Назвіть однорідні члени речення.
Щебече, як соловейко |
курей не бачить |
Лисиця спить |
нічого не бачить |
В душу в’ється |
кусає, як гадюка |
Дивиться звисока |
в кишеню лізе |
2. Гра «Ми — творці!»
— Перетворіть групи речень на одне таким чином, щоб не повторювались ті самі слова. За потреби користуйтеся сполучниками.
Я йшов лісом. Я збирав кольорові листочки.
Їжак зібрав осінні листочки.
З них їжак зробить м’яку постіль на зиму.
Я дуже люблю Україну.
Я дуже люблю рідний край.
Я дуже люблю свою родину.
3. Вправа на увагу
— Прочитайте речення.
Птахи живуть у лісах, живуть на болотах, живуть в озерах. У південних країнах мешкають гадюки, мешкають кобри, мешкають удави. Удави мешкають в Середній Азії, мешкають в Індії, мешкають в Південній Америці. Мавпи дуже бояться удавів, дуже бояться кобр, дуже бояться гадюк.
— Поміркуйте, які слова в реченні є зайвими. Поясніть чому.
— Вилучте зайві слова і запишіть речення.
1 варіант — 1, 2 речення.
2 варіант — 3, 4 речення.
— Підкресліть однорідні члени речення.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Якими сполучниками з’єднуються однорідні члени речення?
— Перед якими сполучниками завжди ставиться кома?
— Чи ставиться кома перед сполучником і, якщо він з’єднує два і більше однорідних членів речення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ