УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік

І семестр

ІМЕННИК

УРОК 31. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКІВ

Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника в реченні; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось дзвінок нам дав сигнал —

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок мови починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Самостійна диференційована робота на картках

1 варіант

Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників.

Їжа, страва, харч, корм, пожива.

Восени люди заготовляють для тварин — _____ (корм).

Комахи під корою дерев знаходять — _____ (поживу).

У дорогу турист узяв із собою — _____ (їжу).

2 варіант

Замінити словосполучення найбільш влучним іменником-синонімом.

Восени падає листя — _____ (листопад).

Сильний дощ — _____  (злива).

Дрібний осінній дощ — _____ (мряка).

Перевірка виконаного завдання.

2. Гра «Словосполучення утвори, пряме та переносне значення назви»

— У сполученні з якими словами, що подані у дужках, виділені слова набудуть прямого і переносного значення?

Теплий (молоко, вечір, зустріч).

Крутий (берег, характер, спуск).

Птах (сталевий, великий, водоплавний).

Крик (дитина, мода, птах).

Сховати (книга, усмішка, думка).

3. Каліграфічна хвилинка

— Закресліть літери, що найчастіше повторюються, та утворіть слово.

П, б, з, е, р, е, б, з, а, з, б, е, ц, б, е, з, я

(Праця)

— Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.

— Доберіть спільнокореневі слова до слова праця. (Працівник, працювати, працьовитий)

— Утворіть нові слова за допомогою префіксів: на-, до-, пере-. (Напрацювати, допрацювати, перепрацювати)

— Складіть прислів’я.

марнує годує, людину а лінь — Праця.

(Праця людину годує, а лінь — марнує.)

— Знайдіть антоніми.

— До якої частини мови вони належать?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Іменник». Повторимо відмінювання іменників, дізнаємося цікаві відомості про називний відмінок іменника, будемо вчитися визначати відмінок іменників у реченні.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Лірична хвилинка

Є ще люди сонні, наче сови,

а глухі до слова — це найгірш.

Ти до рідної прислухайсь мови,

прокажи відмінки — це ж як вірш!

Називний питає: хто ти? що ти?

Хоче він про наслідки роботи

і про тебе чути лиш похвали,

щоб тебе як приклад називали.

Родовий доскіпує свого —

хоче знати він: кого? чого?

І про тебе знать, якого роду,

що немає роду переводу.

Все давальний дасть — не жаль йому,

але хоче знать: кому? чому?

Знать про тебе, гожого на вроду,

що даєш і ти свому народу?

У знахідного свої потреби:

він — кого? і що? — питає в тебе.

І кого всі ми за друзів маєм,

і що друзі роблять нам навзаєм?

А орудний хоче знать: ким? чим?

У труді орудуй разом з ним.

Хоче знать: що здатний ти утнути?

Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?

А місцевий — де? в якому місці?

Хоче знати — у селі чи в місті?

Кличний закликає всіх навколо:

гей, Іване, Петре чи Миколо,

ви не будьте сонні та байдужі —

у житті нема нічого згірш.

Рідна мова! В ній слова — як ружі,

а самі відмінки — наче вірш.

Д. Білоус

— Які назви відмінків ви почули у вірші?

— На які питання вони відповідають?

2. Тренувальна вправа

— Провідміняйте іменники: Оксана, Андрійко, сонце.

— Визначте у словах закінчення.

Запам’ятайте! Форма називного відмінка однини є початковою формою іменника.

3. Вибірковий диктант

— Випишіть іменники.

— Запишіть їх у початковій формі.

«Він був сином мужика і став князем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури».

Доля переслідувала його в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золото його душі на іржу, ані його любові до людей на ненависть і погорду.

І. Франко

Зразок: сином, п. ф.— син.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над загадками

— Запишіть іменники у потрібному відмінку.

— Відгадайте загадки.

·       Стоїть хлопчик під (пеньок), накрив (голова) (брильок). (Гриб)

·       У (ліс) родилася, в (майстерня) робилася, а в (рука) плаче. (Скрипка)

·       Не розбивши (горщик), не з’їси (кашка). (Горіх)

2. Творча робота

— Запишіть відповіді на запитання.

— Визначте відмінок іменників.

·   За що сховалось сонце?

·    Яких звірів показували у цирку? а Де лікують хворих?

·    Яких грибів назбирали діти?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що цікавого ви дізналися на уроці?

— Скільки відмінків мають іменники?

— Що є початковою формою іменника?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити