УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік

І семестр

ІМЕННИК

УРОК 37. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ

Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого роду в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і знов дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,     

Щоб успішно нового вчить.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над прислів'ями

— Відновіть і поясніть зміст прислів’їв.

Без роботи

вже й ріка тече.

Людина без Батьківщини —

день роком стає.

В усякої справи

як соловей без пісні.

Крапля до краплі —

початок важкий.

— Спишіть прислів’я, підкресліть іменники жіночого роду в Р. в. однини.

— Які закінчення мають іменники жіночого роду на -а (я) в Р. в. однини?

— У яких випадках дані іменники мають закінчення -і, а в яких — закінчення -и?

2. Каліграфічна хвилинка

— Прочитайте склади, стрибаючи, як зайчик, з однієї купини на іншу.

Хто

то

рід

ДО

мує

сло

той

1

4

8

12

14

10

7

ба

обі

три

ко

бо

га

цяє

2

5

13

9

п

3

6

(Хто багато обіцяє, той рідко слово дотримує.)

— Запишіть каліграфічно прислів’я.

— Виконайте звуко-буквений аналіз слів:

1 варіант — обіцяє;

2 варіант — дотримує.

3. Проблемна ситуація

— Утворіть словосполучення.

Думати над (задача); жити з (надія); іти (межа); стояти під (верба).

— Визначте відмінок іменників.

— Виділіть закінчення іменників.

— Що ви помітили? (Всі іменники стоять в орудному відмінку, але закінчення мають різні.)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом іменників жіночого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо зрозуміти і запам’ятати особливості закінчень таких іменників, щоб завжди писати грамотно.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за мовним матеріалом

— Прочитайте іменники, записані парами.

Хата — хатою           

їжа — їжею

земля — землею       

круча — кручею

лінія — лінією           

каша — кашею

— Які закінчення мають іменники жіночого роду в О. в.?

— Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та спробуйте пояснити, чому закінчення у них різні.

2. Складання опорної таблиці

— Побудуємо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників жіночого роду на -а, -я в орудному відмінку однини.

3. Первинне закріплення

— Скориставшись схемою, запишіть словосполучення, ставлячи іменники в О. в.

— Виділіть закінчення. Поясніть їх правопис.

Стояти, хата, під.

Милуватися, лілія.

Спостерігати, за, тварина.

Відпочивати, груша, під.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

— Порадьтеся у групах та виправте помилки, якщо вони є.

— Запишіть слова без помилок.

1-ша група

2-га група

3-тя група

мовою

музикою

скрипкою

пшеницею

черешнею

яблунею

душою

тишою

вежою

гарячею кашею

цілющею водою

свіжею їжею

— Чому ви гадаєте, що слова гарячею, цілющею, свіжею написані неправильно? Адже у них основа закінчується на [ж], [ч], [ш]? (Прикметника це правило не стосується.)

2. Поетична хвилинка

— Вставте пропущені закінчення.

Хай іменник візьме -ею

за потребою своєю.

Отже, груш.. смачнішою,

а задач.. складнішою,

ну, а вдач.. ледачою,

як і каш.. гарячою.

3. Самостійна робота

— Дайте письмові відповіді на запитання, використовуючи слова, подані в дужках.

·       3 ким ти подорожував улітку? (Мама, бабуся)

·       Чим ви їхали? (Автомашина, залізниця)

·       Чим харчувались у дорозі? (Курка, ковбаса)

·       3 чим ознайомилися? (Історія краю)

— Чи утворюють ваші відповіді текст?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Які відкриття ви зробили для себе на уроці?

— З яким настроєм завершуєте урок?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити