УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - 4 КЛАС - 2014 рік
І семестр
ПРИКМЕТНИК
УРОК 58. ЗАКРІПЛЕННЯ ВМІНЬ УЖИВАТИ В МОВЛЕННІ ПРИКМЕТНИКИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ
Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати відмінок прикметників за закінченням і формою іменника; розвивати аналітичні вміння; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сіроокі дівчатка,
Ясноокі хлоп’ята,
Заспокойтеся, сядьте,
Час вже починати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Зз Рр Пп зв ри пт
Звірі — в хащах лісових,
риби — в водах річкових,
птиці поміж віток
учать своїх діток.
— Що цікавого ви дізналися з вірша?
— Де вчаться звірі? риби? птиці?
— Знайдіть у тексті прикметники і доберіть до них спільнокореневі слова. (Лісових, ліс, лісник; річкових, річка, річечка)
2. Робота над прислів'ями
Відновіть прислів’я і запишіть їх.
— Підкресліть прикметники, визначте їх відмінок і закінчення.
В глибокій воді |
вода не тече. |
Під лежачий камінь |
велика риба водиться. |
3 малого пагінця |
гарну людину шанують |
Гарного коня хвалять, |
виростає велике дерево. |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправа «Розкрий дужки»
— Запишіть речення, замінивши називний відмінок прикметників орудним.
— Визначте рід прикметників.
(Вузька) стежкою ми дійшли до річки. З (веселий) сміхом та (бадьора) піснею дівчата поверталися з поля додому. Ми напоїли коней (чиста, свіжа) водою. З садка повіяло (осіння) вологість.
2. Робота над текстом
— Прочитайте виразно текст.
— Який це текст?
— Яка його мета?
У парках та скверах, неначе свічки, стоять красуні канни. їхні квітки, червоні, жовті, аж горять. Завезли їх колись у Європу з далекої Індії. На батьківщині вони за добу оповіщають навіть про маленький дощик. А в нас лише за шість годин. На кінчиках листя у них з’являються прозорі краплинки.
— Випишіть сполучення іменника з прикметником.
— Визначте їх число, відмінок та рід, де це можливо.
— До слова прозорі доберіть синонім.
— До слова маленький доберіть антонім.
3. Фізкультхвилинка
4. Розвиток мовлення. Робота в групах
— Складіть з поданими словами оповідання та запишіть його.
ПРИЛІТ ПТАХІВ ВЕСНОЮ
Сувора зима, яскраве сонце, ласкава весна, старе гніздо, дзвінкий спів, веселе щебетання.
5. Перевірка складених текстів
6. Самостійна робота
— За зразком і схемою складіть і запишіть речення.
Зразок. На яблунях висіли пахучі, рум’яні яблука.
1-й ряд
2-й ряд
3-й ряд
— Підкресліть однорідні члени речення, визначте їх відмінок.
7. Поетична хвилинка
— Замість питань вставте прикметники, щоб вийшла загадка про калину.
— Запишіть. Визначте відмінок прикметників.
За хатою у садочку,
(у якому?) віночку
та (в яких?) намистах
стоїть пава молода.
Навесні зацвітає (яким?) цвітом,
восени пишається (яким?) плодом.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторили на уроці?
— Які види робіт найбільше сподобались? Чому?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ